Kritika Putina zabil ruský agent, tvrdí ukrajinské úřady

Ukrajinské úřady identifikovaly vraha bývalého ruského poslance a kritika Kremlu Denise Voroněnkova, který byl ve čtvrtek zastřelen v Kyjevě. Byl jím 28letý ukrajinský občan Pavel Paršov, který v minulosti sloužil v ukrajinské národní gardě, jež spadá pod ministerstvo vnitra. 

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra citovaného agenturou AP byl vrah ruský agent, který absolvoval výcvik u ruských bezpečnostních sil. Moskva již ve čtvrtek jakýkoli podíl na smrti Voroněnkova odmítla.

"Zabil ho agent ruských bezpečnostních sil... Sloužil jim a dostal příkaz eliminovat nepřítele Ruska - Denise Voroněnkova," prohlásil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko dnes v ukrajinské televizi 1+1. Podle něj se vrah narodil v Sevastopolu na Krymu.

Paršov v letech 2014 až 2016 sloužil v ukrajinské národní gardě, která spadá pod ministerstvo vnitra. Od roku 2011 byl přitom hledán policií v souvislosti s hospodářskou kriminalitou, uvedla agentura DPA.

Agentura Interfax-Ukrajine napsala, že Paršov měl u sebe v době zločinu identifikační průkaz člena ukrajinské národní gardy. Podle Heraščenka to mohlo být proto, aby se mohl případně bez problémů prokázat policejní hlídce, kdyby ho legitimovala.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko již ve čtvrtek vraždu označil za čin ruského státního terorismu, Kreml toto nařčení okamžitě popřel. Atentátník v nemocnici zemřel na střelná zranění, která mu způsobil Voroněnkovův ochránce, sám postřelený.

Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov emigroval na Ukrajinu a získal ukrajinské občanství z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií. V únoru kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu.

Kyjev Voroněnkova považoval za důležitého svědka ruské intervence na Ukrajině v roce 2014. Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko sdělil, že Voroněnkov byl zabit krátce před tím, než měl na vojenské prokuratuře vypovídat. Čeho se výpověď měla týkat, Lucenko neoznámil.