Krizový plán Británie: Pokud padne euro, omezí příliv cizinců | E15.cz

Krizový plán Británie: Pokud padne euro, omezí příliv cizinců

Krizový plán Británie: Pokud padne euro, omezí příliv cizinců
Velká Británie, Londýn
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Britská vláda připravuje plány, díky kterým by v případě pádu eura mohla omezit příliv lidí ze zemí Evropské unie sužovaných krizí. Napsal o tom internetový portál The Telegraph.

V Británii rostou obavy, že pokud by Řekové museli opustit euro, znamenalo by to prakticky jeho krach a miliony lidí by přišly o práci. Krize by se rychle rozšířila do dalších zemí, které mají problémy, jako je Španělsko, Irsko a Portugalsko. Británie je přitom považována za bezpečné místo, protože má vlastní měnu, tvrdí The Telegraph.

Vláda v Londýně už „začala zkoumat trendy“, aby zjistila, zda imigrantů z krizí ohrožených zemí přibývá, řekla ministryně vnitra Theresa Mayová. Zatím podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by jich bylo více, dodala ale, že „se dá těžko říct, jak se to vyvine v následujících týdnech“.

Podle The Telegraph by s největší pravděpodobností mezi nástroji, jak si poradit s přílivem imigrantů z krizí sužovaného kontinentu, byla omezení pro lidi hledající práci. Museli by žádat o víza do Británie. Portál připomíná, že řada zemí využila možnosti omezit příchod cizinců na svůj trh práce v době, kdy do Evropské unie vstoupily země jako Polsko nebo Česká republika.

Britský premiér už dříve řekl, že jeho vláda vytváří krizové scénáře pro případ pádu eura. Týká se to třeba evakuace britských občanů z Řecka v případě, že by tam vypukl chaos.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!