Liberijský soud vydal zatykač na bývalého českého konzula Sochora | E15.cz

Liberijský soud vydal zatykač na bývalého českého konzula Sochora

Těžba kamene
Těžba kamene
• 
ZDROJ: profimedia.cz

fry, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soud v Libérii vydal zatykač na bývalého honorárního konzula ČR v západoafrické zemi Karla Sochora a další dva české občany. Na svém webu to dnes uvádí deník Liberian Observer, který má údajně k dispozici kopii soudního výnosu. Češi mají být stíháni v souvislosti s údajnou zpronevěrou peněz česko-liberijské společnosti MHM EKO. Podle liberijského listu by mohly místní úřady požádat českou vládu o Sochorovo vydání.

Sochor, který funkci honorárního konzula zastával do ledna roku 2007, byl v letech 2013 až 2017 ředitelem MHM EKO. Za tu dobu z jejích účtů podle majitelů zmizelo více než pět milionů dolarů (115 milionů Kč) určených na financování jejího provozu. Firma před sedmi lety vznikla jako pobočka pražské společnosti MHM computer za účelem těžby a zpracovávání stavebního kamene, od listopadu 2018 je podle výpisu z databáze českého ministerstva financí v likvidaci.

Na únik peněz si původně stěžovali většinoví majitelé MHM EKO, čeští bratři Pavel a Martin Miloschewští, případ následně převzaly liberijské orgány. Loni v září liberijská policie v rámci kauzy zatkla českého občana Jana Holáska, který podle policie díky falešné plné moci vybral z účtu MHM EKO 317.500 dolarů. Miloschewští podle obžaloby o výběru peněz nevěděli.

Sochor si podle nových obvinění z různých účtů česko-liberijské firmy přisvojil dohromady asi 1,5 milionu dolarů. Zatykač byl podle Liberian Observer vydán také na další dva bývalé představitele MHM EKO Alexe Šrámka a Petra Peška. Obvinění bylo už dříve vzneseno proti tajemníkovi liberijského senátu a vlastníkovi menšinového podílu ve firmě Nanboloru Singbehovi.

Sochor, Šrámek a Pešek mají být podle nového nařízení předvedeni před trestní tribunál v Monrovii. Česká republika ale s Libérií nemá dohodu o vydávání osob k trestnímu stíhání. Podle Liberian Observer Monrovia pravděpodobně požádá české úřady o spolupráci.

České ministerstvo spravedlnosti na dotaz ČTK uvedlo, že se Sochorovým případem zatím nijak nezabývá. "Libérie nás v této kauze nekontaktovala a ani nezaslala žádost o vydání," napsala Lucie Machálková z tiskového oddělení.

Z funkce honorárního konzula Sochora v roce 2007 odvolal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ministerstvo tehdy uvedlo, že spekulace kolem Sochorových aktivit neprospívají dobrému jménu ČR.

Omluva ČTK panu Karlu Sochorovi

Česká tisková kancelář se omlouvá Karlu Sochorovi za informace uvedené v původní, dnes již opravené zprávě ČTK ze dne 21. 7. 2020, vydané pod titulkem „Liberijský soud vydal zatykač na bývalého českého konzula Sochora“, týkající se jeho údajné trestné činnosti v minulosti v Libérii. Informace byly nepřesně převzaty z článků publikovaných v období let 2006 - 2007 v jiných sdělovacích prostředcích.

ČTK nedisponuje ověřenou informací o vazebním stíhání Karla Sochora v Libérii kvůli podezření z pašování drog nebo sexuálního zneužívání dívek, tak jak byla nesprávně uvedena v původním znění výše uvedené zprávy.

 

Autor: fry, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.