Maďarsko má podle FBI zadržet saúdského miliardáře, který si v Budapešti koupil vilu. Orbán je ale proti | E15.cz

Maďarsko má podle FBI zadržet saúdského miliardáře, který si v Budapešti koupil vilu. Orbán je ale proti

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maďarské úřady by měly zadržet saúdskoarabského miliardáře Ghaitha Pharaona, který v sousedství předsedy vlády Viktora Orbána v Budapešti nedávno koupil vilu. Zájem o něj mají Spojené státy, které na něj už začátkem 90. let vydaly mezinárodní zatykač. Podle maďarského premiéra jde ale o manipulace amerických tajných služeb.

Americké velvyslanectví v Budapešti podle internetového vydání týdeníku hvg.hu potvrdilo, že po Pharaonovi pátrá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a rovněž Interpol. Dodalo, že Spojené státy a Maďarsko mají uzavřenou dohodu o vydávání osob k trestnímu stíhání a jestliže maďarský stát má o hledaném informace, měl by o nich vyrozumět příslušné úřady.

Zatykač vydaný ve Spojených státech se týká podezření z účasti na různých hospodářských deliktech. Pharaon získal nelegálně kontrolu nad dvěma americkými bankami a byl kvůli tomu obžalován z podvodu a ze spiknutí s vydíráním. Přestože zaplatil velkou pokutu i značnou částku v rámci dohody s likvidátory obou bank, které zkrachovaly, trestní stíhání nebylo v USA zastaveno.

Maďarská vláda, přestože o těchto skutečnostech věděla, podle investigativního zpravodajského portálu Atlatszo.hu vydala Pharaonovi vízum a státní exportní společnost MNKH s ním navázala obchodní kontakty.

Orbán při interpelacích v parlamentu na dotazy opozičních poslanců ohledně kontroverzního saúdskoarabského podnikatele a jeho kontaktů s premiérovým zetěm Istvánem Tiborczem odpověděl, že jde o "manipulace amerických tajných služeb". Podle předsedy vlády je nepochopitelné, že by FBI nemohla 25 let vypátrat nějakou hledanou osobu. Diskusi uzavřel prohlášením, že Pharaon nepředstavuje pro Maďarsko žádnou bezpečnostní hrozbu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video