Maďarsko má podle FBI zadržet saúdského miliardáře, který si v Budapešti koupil vilu. Orbán je ale proti | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Maďarsko má podle FBI zadržet saúdského miliardáře, který si v Budapešti koupil vilu. Orbán je ale proti

ČTK

Maďarské úřady by měly zadržet saúdskoarabského miliardáře Ghaitha Pharaona, který v sousedství předsedy vlády Viktora Orbána v Budapešti nedávno koupil vilu. Zájem o něj mají Spojené státy, které na něj už začátkem 90. let vydaly mezinárodní zatykač. Podle maďarského premiéra jde ale o manipulace amerických tajných služeb.

Americké velvyslanectví v Budapešti podle internetového vydání týdeníku hvg.hu potvrdilo, že po Pharaonovi pátrá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a rovněž Interpol. Dodalo, že Spojené státy a Maďarsko mají uzavřenou dohodu o vydávání osob k trestnímu stíhání a jestliže maďarský stát má o hledaném informace, měl by o nich vyrozumět příslušné úřady.

Zatykač vydaný ve Spojených státech se týká podezření z účasti na různých hospodářských deliktech. Pharaon získal nelegálně kontrolu nad dvěma americkými bankami a byl kvůli tomu obžalován z podvodu a ze spiknutí s vydíráním. Přestože zaplatil velkou pokutu i značnou částku v rámci dohody s likvidátory obou bank, které zkrachovaly, trestní stíhání nebylo v USA zastaveno.

Orbán znovu pohrozil Bruselu soudem kvůli migračním kvótám. Zaštítil se neplatným referendem

Maďarská vláda, přestože o těchto skutečnostech věděla, podle investigativního zpravodajského portálu Atlatszo.hu vydala Pharaonovi vízum a státní exportní společnost MNKH s ním navázala obchodní kontakty.

Orbán při interpelacích v parlamentu na dotazy opozičních poslanců ohledně kontroverzního saúdskoarabského podnikatele a jeho kontaktů s premiérovým zetěm Istvánem Tiborczem odpověděl, že jde o "manipulace amerických tajných služeb". Podle předsedy vlády je nepochopitelné, že by FBI nemohla 25 let vypátrat nějakou hledanou osobu. Diskusi uzavřel prohlášením, že Pharaon nepředstavuje pro Maďarsko žádnou bezpečnostní hrozbu.

Saúdskou Arábii kvůli 11. září žaluje v USA první pozůstalá, Rijád podle ní podporoval Al-Káidu
Srbsko sankce proti Rusku nezavede. Nejednáme z lásky, ale kvůli vetování Kosova, zní z Bělehradu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!