Saúdskou Arábii kvůli 11. září žaluje v USA první pozůstalá, Rijád podle ní podporoval Al-Káidu

Spoušť. Druhé z dvojčat,věží newyorského Světovéhoobchodního centra, se ocitáv plamenech poté, co do nějteroristé z Al-Káidy 11. září2001 narazili unesenýmdopravním letadlem. Vzápětízačal hon na bin Ládina

Spoušť. Druhé z dvojčat,věží newyorského Světovéhoobchodního centra, se ocitáv plamenech poté, co do nějteroristé z Al-Káidy 11. září2001 narazili unesenýmdopravním letadlem. Vzápětízačal hon na bin Ládina Zdroj: reuters

Trosky Světového obchodního centra
World Trade Center po nárazu letadel (11. září 2001)
Město uctilo oběti z 11. září: Muslimové zuří, prý nešlo o islámské teroristy
Město uctilo oběti z 11. září: Muslimové zuří, prý nešlo o islámské teroristy
Město uctilo oběti z 11. září: Muslimové zuří, prý nešlo o islámské teroristy
9
Fotogalerie

První pozůstalá po oběti teroristických útoků z 11. září 2001 zažalovala v USA Saúdskou Arábii. Informoval o tom dnes server televizní stanice CNN. Americký Kongres přitom veto prezidenta Baracka Obamy, který se snažil schválení zákona zabránit, přehlasoval teprve tuto středu.

Vdova Stephanie DeSimoneová zažalovala Rijád za to, že podle ní přispěl ke spáchání atentátů dlouholetou podporou teroristické sítě Al-Káida. O jejích plánech na útok proti USA prý Saúdská Arábie věděla. Blízkovýchodní země tak podle DeSimoneové nese spoluzodpovědnost za smrt jejího manžela Patricka Dunna, který zahynul v troskách Pentagonu.

"Bez pomoci království by Al-Káida neměla schopnost navrhnout, naplánovat a provést útoky z 11. září," stojí v žalobě, z níž citovala CNN.

Islamisté unesli v září 2001 letadla, kterými následně narazili do budov Světového obchodního střediska (WTO) v New Yorku a ministerstva obrany ve Washingtonu. Jedno z letadel spadlo po souboji pasažérů s teroristy nedaleko města Shankville v Pensylvánii. Při atentátech zahynulo kolem 3000 lidí. Z 19 atentátníků jich 15 pocházelo ze Saúdské Arábie.

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, prezident Obama vetoval. Svůj odpor k zákonu zdůvodnil obavami o národní bezpečnost.

Může podle něj poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Saúdská Arábie je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě. Rijád už pohrozil, že omezí s USA spolupráci.