Máme „zelenou“ pro jaderný útok na USA, oznámila armáda KLDR | E15.cz

Máme „zelenou“ pro jaderný útok na USA, oznámila armáda KLDR

KLDR
KLDR
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Severokorejská armáda oznámila, že dostala povolení k případnému jadernému útoku proti Spojeným státům. Informovala o tom dnes agentura AFP.¨KLDR tak stupňuje napětí na Korejském poloostrově, které v posledních týdnech dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby.

„Formálně informujeme Bílý dům a Pentagon, že neustále eskalovaná nepřátelská politika USA proti Severní Koreje a jeho bezohledná nukleární hrozba budou rozdrceny silnou vůlí našeho lidu,“ uvedl mluvčí severokorejské armády ve vyjádření pro státní tiskovou agenturu KCNA.

„Okamžik exploze se rychle blíží,“ dodala agentura s tím, že válka na Korejském poloostrově může vypuknout „dnes či zítra“. Pchjongjang po únorové jaderné zkoušce už pohrozil totální válkou i jaderným a raketovým útokem a vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou i příměří z roku 1953.

Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že Spojené státy neakceptují severokorejskou válečnou rétoriku a jsou připraveny bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu. Tento týden USA krátce vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova dva torpédoborce. Dnes Washington oznámil, že brzy vyšle protiraketový systém na ostrov Guam, aby ho bránil před Severní Koreou.

OSN i USA samostatně proti KLDR zpřísnily po atomovém testu ekonomické sankce. Američané s Jižní Koreou vedou dvouměsíční vojenská cvičení a poslaly demonstrativně na poloostrov svoje „neviditelné“ bombardéry a stíhačky.

Navzdory úspěšnému testu rakety dlouhého doletu většina expertů věří, že Severní Korea nedokáže úspěšně zasáhnout pevninu USA, i Havajské ostrovy nebo tichomořský atol Guam. Americké základy v Jižní Koreji a Japonsku jsou ale v dosahu raket středního doletu, které je KLDR zřejmě schopna spolehlivě použivat.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.