Mayová vrací úder Merkelové: Unie se šikuje proti nám | e15.cz

Mayová vrací úder Merkelové: Unie se šikuje proti nám

Video se připravuje ...

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie se v otázce brexitu šikuje proti nám. Prohlásila to na předvolební akci v Leedsu britská premiérka Theresa Mayová. Reagovala tak na varování německé kancléřky Angely Merkelové, aby si Britové o odchodu z unie nedělali iluze.

"Sedmadvacet ostatních evropských zemí se chystá sjednotit proti nám," prohlásila Mayová podle agentury AFP. Připomněla slova Merkelové o tom, že Spojené království si dělá iluze o tomto procesu a že zbylých 27 členských států Evropské unie je v tom zajedno. To podle Mayové ukazuje, jak obtížná jednání o rozluce s EU budou.

Kancléřka Merkelová ve Spolkovém sněmu řekla, že někteří lidé v Británii si stále ještě dělají iluze o tom, že i po vystoupení z unie budou požívat práva náležející členům. Merkelová také poznamenala, že dohodu o budoucím vztahu Británie s unií bude možné uzavřít, až budou uspokojivě vyřešeny všechny otázky spojené s britským odchodem.

Video: Václav Klaus o brexitu

Video se připravuje ...
Klaus: Brexit je rozbřesk nad Evropou

Mayová se snažila projevem v labouristické baště Leedsu vyburcovat voliče k odevzdání hlasu její Konzervativní straně v předčasných volbách, které se uskuteční 8. června. Mayová si volby prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o brexitu.

Mayová, jejíž konzervativci mají v průzkumech výrazný náskok před labouristy, tvrdí, že předák opoziční strany Jeremy Corbyn by byl "slabým lídrem pro vyjednávání o brexitu".

"Naši oponenti se už snaží tato vyjednávání narušit, zatímco souběžně se 27 ostatních evropských zemí šikuje proti nám," citovala britskou premiérku agentura Reuters.

Z průzkumu agentury YouGov, který zveřejnil britský server The Independent, vyplývá, že podle mírné většiny Britů bylo rozhodnutí opustit Evropskou unii špatné.

Podle dalšího průzkumu ankety by nicméně konzervativci, kteří takzvaný brexit podporují, mohli v nadcházejících předčasných volbách dostat až 45 procent hlasů. Rozhodnutí vypsat referendum o brexitu v jednom ze svých vystoupeních po odchodu z funkce obhajoval expremiér David Cameron.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video