Mayové hrozí pád, konzervativci budou hlasovat o nedůvěře | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Mayové hrozí pád, konzervativci budou hlasovat o nedůvěře

Mayové hrozí pád, konzervativci budou hlasovat o nedůvěře
Theresa Mayová čelí hlasování o nedůveře
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Britské premiérce Therese Mayové, která kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií čelí na domácí politické scéně tvrdé kritice, hrozí konec v čele vlastní strany. Poslanci z Konzervativní strany totiž zahájili proces, ve kterém chtějí Mayové vyslovit nedůvěru jako lídryni strany, což by znamenalo i konec její vlády. Hlasování se podle agentury Reuters uskuteční dnes mezi 19:00 až 21:00 našeho času.

Graham Brady, předseda vlivného konzervativní klubu v dolní komoře britského parlamentu, který je znám pod názvem Výbor 1922, oznámil, že již obdržel potřebný počet dopisů od nespokojených konzervativních poslanců. Aby byl proces vyslovení nedůvěry Mayové jako lídryni strany spuštěn, je k tomu potřeba souhlas nejméně 48 konzervativních poslanců.

Brady řekl, že Mayová se nynějšímu vývoji nemůže divit. Uvedl, že 48 dopisů obdržel v úterý a že ještě v úterý večer s premiérkou telefonicky hovořil. Dodal také, že před hlasováním chce Mayová promluvit k poslancům jeho klubu.

Když si Mayová stranickou důvěru neudrží, bude pro ni nemožné dál zastávat úřad ministerské předsedkyně. Pokud ale hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.

Mayová odložila hlasování o dohodě s Evropskou unií o brexitu

Britský ministr spravedlnosti David Gauke prohlásil, že pokud Mayová skončí, bude nutné odchod Londýna z EU pozdržet. Odluka se řídí článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování EU a podle verdiktu Soudního dvora EU může Británie jednostraně brexit odvolat, případně ho ve shodě s dalšími unijními státy odložit.

Mezitím Mayovou podpořila řada ministrů i poslanců, například ministr životního prostředí Michael Gove, Gauke či ministr obchodu Greg Clark.

Policie žádá Sněmovnu o vydání poslance SPD Roznera  kvůli výrokům o táboře v Letech

Britská premiérka Theresa Mayová však nehodlá ustoupit tlaku, kterému kvůli brexitové dohodě dlouhodobě doma čelí, a je připravena bojovat o udržení důvěry poslanců své Konzervativní strany. Dohodu o odchodu Británie z EU považuje za správnou a za splnění vůle britských občanů vyjádřené v referendu; s unijními představiteli přitom projednává možné změny. V krátkém prohlášení před svým úřadem v Downing Street dnes Mayová zároveň oznámila, že ruší svou dnešní plánovanou cestu do Dublinu, na které měla o brexitu hovořit s premiérem Leem Varadkarem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!