Měnový fond: Růst rozvojových zemí zpomalí, u vyspělých ekonomik trochu posílí | E15.cz

Měnový fond: Růst rozvojových zemí zpomalí, u vyspělých ekonomik trochu posílí

Sídlo MMF ve Washingtonu
Sídlo MMF ve Washingtonu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,1 procenta z loňských 3,4 procenta. Ve své podzimní prognóze to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). Výhled tak letos zhoršil už podruhé. Ještě v červenci odhadoval, že růst příští rok dosáhne 3,3 procenta.

Fond svůj krok vysvětluje zejména nízkými cenami komodit a zpomalením růstu čínské ekonomiky. České republice fond předpovídá růst o 3,9 procenta v letošním roce a zpomalení tempa růstu na 2,6 procenta v roce následujícím.

Hospodářské vyhlídky ve světě podle fondu zůstávají nerovnoměrné. MMF předpokládá, že tempo růstu rozvíjejících se ekonomik letos pátým rokem za sebou zpomalí. Počítá však s mírným posílením hospodářského oživení ve vyspělých ekonomikách. Instituce zároveň upozornila, že je nutné přikročit k opatřením na podporu poptávky.

Fond v dnešní zprávě potvrdil, že v letošním roce očekává zrychlení růstu ekonomiky eurozóny na 1,5 procenta z loňských 0,9 procenta. Odhad růstu na příští rok nicméně snížil na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta.

Globální HDP Autor: Statista

V Číně letos MMF nadále očekává zvolnění hospodářského růstu na 6,8 procenta z loňských 7,3 procenta. Napřesrok pak počítá s dalším zpomalením na 6,3 procenta. Obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky vedly v uplynulých měsících k prudkému poklesu čínských akcií, který vyvolal chaos na burzách po celém světě.

Ekonomika Spojených států podle MMF letos vykáže růst o 2,6 procenta a v příštím roce zrychlí na 2,8 procenta. Ještě v červenci MMF Spojeným státům předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu (HDP) o 2,5 procenta. Fond očekává, že americká centrální banka (Fed) letos přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po téměř deseti letech. Upozornil ji ale také, aby k tomuto kroku nepřistoupila předčasně.

Špatné zprávy pro Rusko

Propad cen komodit podle fondu tvrdě dolehne mimo jiné na výkon ekonomiky Brazílie a Ruska. Brazílii fond na tento rok předpověděl pokles o tři procenta. V Rusku fond vzhledem k propadu cen ropy a negativnímu vlivu mezinárodních sankcí uvalených na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi očekává letos pokles HDP o 3,8 procenta. Na příští rok počítá fond s poklesem o 0,6 procenta, ačkoliv původně již ruské ekonomice předpovídal mírný růst.

Propad cen energií má ale vážné dopady i na jiné země, například na Kanadu. Té měnový fond snížil odhad letošního růstu o půl procentního bodu na 1,5 procenta.

Měnový fond vydává zprávu o výhledu světové ekonomiky dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim. Ke každé prognóze pak vydává aktualizaci, jednu v létě a druhou na začátku roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video