Merkelová: Chceme obchodní dohodu s USA ještě letos | E15.cz

Merkelová: Chceme obchodní dohodu s USA ještě letos

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes podpořila rychlé uzavření obchodní dohody se Spojenými státy známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Po jednání s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem přitom zdůraznila, že při vyjednávání je třeba udržet evropské standardy.

„Chci být velmi jasná, co se Německa týče: Chceme TTIP,“ prohlásila německá kancléřka. Berlín podle ní bude podporovat snahu Evropské komise, aby dojednávání smlouvy bylo ukončeno ještě letos. Že EU musí trvat na vlastních standardech ochrany spotřebitelů či životního prostředí, je podle ní součástí vyjednávacího mandátu a není třeba to připomínat každý den.

„Není rolí Evropské komise vyprodávat evropské hodnoty,“ prohlásil k tomu Juncker. Komise a její vyjednávači prý k vyjednávání přistupují střízlivě a objektivně.

Merkelová připomněla, že také summit EU loni v prosinci vyzval k dojednání TTIP, či alespoň zásadních částí této smlouvy, do konce roku 2015. Komise toto zadání podle ní bude schopna splnit jen s podporou členských zemí EU. „Pokud je vůle, cesta k dokončení rozhovorů se najde,“ prohlásila Merkelová.

Odpůrci se obávají dopadu na evropské spotřebitele

Odpůrci smlouvy, kteří jsou ve velké míře i v Německu, se obávají právě možného dopadu na vysokou úroveň evropské ochrany spotřebitelů. Přes snahy komise zveřejňovat, co se kolem vyjednávání děje, je příprava TTIP vytrvale kritizována také pro údajnou nízkou transparentnost.

Německá kancléřka před novináři ocenila snahu eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové o co největší otevřenost okolo vyjednávání. „Pomáhá to rozptýlit určité předsudky,“ míní Merkelová.

Otázka správné rovnováhy

K otázce často zpochybňovaného zahrnutí mechanismu mimosoudního urovnávání sporů mezi investory a státy do TTIP kancléřka poznamenala, že Berlínu jde především o jasné nastavení pravidel. „Je to otázka nalezení té správné rovnováhy,“ poznamenala Merkelová.

Kancléřka se také v Bruselu vyslovila pro uzavření dojednávané dohody o volném obchodu se Singapurem i dalšími partnery. Podobné smlouvy jsou podle ní velmi významné pro tvorbu pracovních míst v Evropské unii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.