Merkelová: Rusko dělá problémy zemím, které se sbližují s EU | e15.cz

Merkelová: Rusko dělá problémy zemím, které se sbližují s EU

Angela Merkelová a Petro Porošenko při setkání v Kyjevě
Angela Merkelová a Petro Porošenko při setkání v Kyjevě
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová obvinila Rusko, že zasahuje do vnitřních záležitostí mnoha zemí, které usilují o sblížení s EU. "Moldavsko, Gruzie a Ukrajina jsou tři země v našem východním sousedství, které přijaly svrchovaná rozhodnutí podepsat asociační dohodu s EU," řekla Merkelová. "A Rusko se podílí na problémech ve všech těchto třech zemích," dodala a poukázala přitom na takzvané zamrzlé konflikty v Podněstří, Abcházii, Jižní Osetii i na zásahy Ruska do dění na východě Ukrajiny.

Rusko tento týden tvrdě kritizovalo průběh parlamentních voleb v Moldavsku, ve kterých minulou neděli získaly většinu prozápadní strany. Moskva také zakázala dovoz moldavských vín, zeleniny a masa. Velkou kritiku si vysloužil i podpis dohody o „strategickém partnerství“, kterou v listopadu uzavřel ruský prezident Vladimir Putin se separatistickou gruzínskou Abcházií.

Merkelová v rozhovoru pro Die Welt také bránila rozhodnutí Severoatlantické aliance (NATO) nezařadit v roce 2008 Ukrajinu a Gruzii do takzvaného Akčního plánu členství (MAP), který je obecně brán za jakýsi předstupeň plného začlenění do NATO. Ujistila zároveň, že NATO je připraveno bránit své členské země ve východní Evropě, tedy Polsko a Pobaltí. 

„Není důvod mluvit o válce v Pobaltí. Nicméně článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho z členů je útokem na celou alianci, platí,“ upozornila Merkelová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery