Merkelová zaskočila Kreml odsudkem anexe Krymu. Její vyjádření upravil | E15.cz

Merkelová zaskočila Kreml odsudkem anexe Krymu. Její vyjádření upravil

Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová
Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kreml podrobil cenzuře nedělní prohlášení Angely Merkelové o "zločinném a protiprávním" charakteru ruské anexe ukrajinského Krymu. Na tiskové konferenci v Moskvě německá kancléřka nebývale tvrdě kritizovala ruský zábor, což podle rozhlasové stanice Echo Moskvy kremelské tlumočníky zaskočilo. V oficiálních překladech tuto pasáž "upravili".

Merkelová na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Vladimirem Putinem doslova řekla, že „zločinná a protiprávní anexe Krymu a vojenské akce na Ukrajině těžce poškodily (rusko-německou) spolupráci“.

V oficiální ruské verzi, která se objevila na webových stránkách ruského prezidenta, zní ale vyjádření Merkelové jinak: „Anexe Krymu, která se uskutečnila v rozporu s mezinárodním právem, a vojenské akce na Ukrajině těžce poškodily (rusko-německou) spolupráci.“

Podle ruských novinářů natolik nekompromisní prohlášení západního politika ohledně anexe Krymu ještě v Moskvě nezaznělo. Nic na tom nemění fakt, že v prohlášení Merkelové po něm následovala věta o tom, že veškeré konflikty, jakkoli závažné, je třeba řešit diplomatickou cestou.

Merkelová přijela do Moskvy v neděli, den po hlavních ruských oslavách 70. výročí konce druhé světové války. Památku jejích obětí uctila položením věnce ke hrobu neznámého vojáka u kremelské zdi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video