MERS má v Jižní Koreji už 23 obětí, první nákazu má Thajsko | E15.cz

MERS má v Jižní Koreji už 23 obětí, první nákazu má Thajsko

Jižní Korea, MERS
Jižní Korea, MERS
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nebezpečné virové onemocnění MERS se rozšířilo do Thajska, potvrdilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Nemoc se šíří především na Blízkém východě a nově také v Jižní Koreji. Ta zaznamenala od středy další tři oběti MERS a další tři nakažené. Celkový počet obětí choroby se tak v Jižní Koreji vyšplhal na 23, infikovaných je 165. Přes 6700 lidí je v karanténě, buď doma, nebo ve zdravotnických zařízeních.

Thajská vláda sdělila, že virus byl zjištěn u podnikatele z Ománu. „Na základě dvou laboratorních testů můžeme potvrdit, že virus byl v zemi zjištěn,“ konstatovalo ministerstvo zdravotnictví.

Jihokorejské úřady tvrdí, že šíření nemoci dosáhlo nyní vrcholu a do konce měsíce by mělo začít zvolna slábnout. Od středy přibyly jen tři nové případy infekce, což je nejméně za uplynulých 17 dní.

Jeden z hotelů na jihokorejském ostrově Čedžu, který je oblíbeným turistickým cílem, dnes oznámil, že se kvůli obavám ze šíření nemoci MERS dočasně uzavře. U jednoho z hostů, který v hotelu nedávno pobýval, lékaři později zjistili přítomnost koronaviru MERS v těle. Host bydlel v hotelu Shilla od 5. do 8. června.

Virus pochází z Blízkého východu

Jižní Korea má největší počet případů blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS) mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí. Mezi mrtvými jsou převážně starší lidé nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy. Téměř 80 procent obětí MERS v Jižní Koreji byli lidé nad 60 let.

Mezi nově zemřelými v Koreji jsou dva šedesátníci, kteří trpěli různými chorobami, včetně tuberkulózy a vysokého krevního tlaku, sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Třetí obětí je dvaaosmdesátiletá žena, která se nakazila, když se starala o jednoho z pacientů v nemocnici ve městě Tedžon, asi 160 kilometrů jižně od Soulu.

První podezření na MERS už se objevilo i v České republice, a to u mladíka, který se vrátil z pobytu v Koreji. Testy ale ve středu nákazu vyvrátily.

Téměř padesátiprocentní úmrtnost

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1200 lidí a zemřelo jich více než 450. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie. Symptomy koronaviru MERS se srovnávají s onemocněním SARS, které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Ze studií, o nichž informovala Světová zdravotnická organizace (WHO), vyplývá, že výskyt koronaviru je vyšší u osob, které byly ve styku s velbloudy. Tato zvířata se koronavirem snadno nakazí. S jejich chovem zřejmě souvisí také četnost výskytu onemocnění u lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video