MMF: Světová ekonomika mírně zpomalí, Řecko ji ale výrazně neohrožuje | E15.cz

MMF: Světová ekonomika mírně zpomalí, Řecko ji ale výrazně neohrožuje

Řezník v Řecku před poloprázdným pultem
Řezník v Řecku před poloprázdným pultem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst světové ekonomiky letos kvůli útlumu v Severní Americe z počátku roku mírně zpomalí na 3,3 procenta z loňského tempa 3,4 procenta, příští rok by měl ale oživit na 3,8 procenta. Předpověděl to Mezinárodní měnový fond (MMF) v aktualizaci svého jarního výhledu, a snížil tak odhad pro letošek z původních 3,5 procenta. Celkově vyhlídky jsou ale i přes řeckou krizi a prudké otřesy na čínských burzách nadále příznivé, konstatoval fond.

Kvůli neočekávanému poklesu americké ekonomiky v důsledku řady dočasných faktorů se globální růst v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,2 procenta, což bylo výrazně pod dubnovým tříprocentním odhadem MMF. Mimo Severní Ameriku se ale pozitivní a nepříznivý vývoj zhruba vyrovnaly, uvedl fond. Vyspělé země jako celek budou dál postupně zrychlovat růst, kdežto v mladých tržních ekonomikách světa bude pokračovat mírné zpomalování.

Na světovou ekonomiku podle MMF stále působí příznivé faktory v podobě nižších cen komodit, uvolněné měnové politiky a zlepšené důvěry mezi spotřebiteli a na trhu práce. Co se týče nejaktuálnějších zdrojů rizikového vývoje, tedy krize v Řecku a propadu akcií v Číně, ty podle fondu celkový výhled globální ekonomiky zatím nezměnily a mohly by maximálně vést jen k mírnému zpomalení růstu v tomto roce.

Vývoj v Řecku dosud nevedl k žádné významnější nákaze. Včasné kroky by měly pomoci případná rizika zvládnout,“ uvedl MMF. Hlavní ekonom fondu Olivier Blanchard konstatoval, že Řecko je malou částečkou světové ekonomiky a jeho případný odchod z eurozóny by neměl mít na zbytek světa větší dopad. Dodal ale, že podobné krize by se mohly stát i jiným zemím, které nahromadily vysoké dluhy.

To, že za poslední měsíc ztratily čínské akcie po předešlém dlouhém vzestupu přes 30 procent, podle MMF naznačuje, že druhá největší světová ekonomika po USA by mohla ve svém přechodu k růstu založenému na domácí spotřebě narazit na větší potíže, než se čekalo. MMF obecně upozornil na to, že prudké pohyby na finančních trzích a trvalejší cenové posuny by mohly být jedním z hlavních faktorů, který by jeho předpovědi narušil.

Pro vyspělé ekonomiky počítá MMF letos se zrychlením růstu na 2,1 procenta z loňského tempa 1,8 procenta a v příštím roce čeká další posílení na 2,4 procenta. Spojené státy ale porostou letos jen o 2,5 procenta namísto dubnového odhadu 3,1 procenta, napřesrok by už ale měly dosáhnout tříprocentního tempa.

Rozvíjející se ekonomiky letos celkově zmírní růst na 4,2 procenta z loňských 4,6 procenta, v roce 2016 by měly oživit tempo na 4,7 procenta. MMF proti dubnu zlepšil odhad pro Rusko, zhoršil jej ale pro Latinskou Ameriku a Blízký východ.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video