Moskva: Odchod Američanů z Afghánistánu může mít nepředvídatelné důsledky | E15.cz

Moskva: Odchod Američanů z Afghánistánu může mít nepředvídatelné důsledky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pro odchod amerických vojáků z Afghánistánu není ta nejvhodnější doba, mohl by mít nepředvídatelné následky, řekl zvláštní vyslanec prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán Zamir Kabulov. Varoval, že bojovníci Islámského státu mohou z Afghánistánu napadnout státy středoasijského regionu.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršuje a vláda nemá dost sil na boj s ozbrojenou opozicí, řekl Kabulov. "Neuvážený odchod zahraničních vojsk může mít nepředvídatelné následky a může zničit i ty nepatrné pozitivní kroky, jichž bylo v posledních letech dosaženo," konstatoval.

V Afghánistánu podle oficiálních zpráv Pentagonu zůstává asi 8400 amerických vojáků, jejichž hlavním úkolem je výcvik afghánských bezpečnostních sil. Podílejí se také na amerických protiteroristických operacích. Prezident Donald Trump se ke svým plánům ohledně Afghánistánu ještě podrobněji nevyjádřil.Podle Kabulova zatím ani Moskva s novým americkým vedením o této problematice nejednala. Ruský diplomat řekl, že Rusko je o obnovení spolupráce s USA a NATO v Afghánistánu ochotno jednat.

Kabulov varoval, že na severu Afghánistánu se shromažďují silné oddíly bojovníků Islámského státu. Rusko podle něj nevylučuje, že se mohou pokusit o vpád na území sousedních středoasijských států, zejména Tádžikistánu a Turkmenistánu. Proti islamistům by pak prý v případě žádosti o pomoc mohly být nasazeny síly Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), vojenské aliance několika postsovětských států řízené Moskvou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video