Válka na Ukrajině ožívá. Boje jsou nejtěžší za dva roky, varuje NATO | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Válka na Ukrajině ožívá. Boje jsou nejtěžší za dva roky, varuje NATO

ČTK

Na východě Ukrajiny se nyní odehrávají nejtěžší boje za poslední dva roky, upozornila Rose Gottemoellerová, náměstkyně generálního tajemníka NATO po svém jednání s ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem. Kvůli dění se ve středu večer v Bruselu mimořádně sešla Komise NATO-Ukrajina.

"Všichni spojenci ve svých vystoupeních jednoznačně vyjádřili pokračující silnou podporu ukrajinské suverenitě a územní celistvosti," podotkla Gottemoellerová. Aliance podle ní nadále odsuzuje ruskou destabilizaci východu Ukrajiny a je znepokojena rostoucím násilím v oblasti.

V minulých dne zintenzivnily boje především v okolí města Avdijivka ležícího těsně u frontové linie, která se dotýká severního okraje Doněcka. Oblast se stala místem tvrdých bojů a dělostřeleckého ostřelování, z jejichž vyprovokování se povstalci a ukrajinská armáda vzájemně obviňují.

"Celý svět o těch událostech a o ruské agresi ví. Desítky tisíc civilistů trpěly, ale dokázali jsme situaci stabilizovat a obnovit v obci služby," řekl Hrojsman, který podporu aliance ocenil.

Ukrajinská ekonomika se staví na nohy, loni výrazně rostla


Náměstkyně generálního tajemníka aliance podotkla, že ačkoliv bylo příměří dojednané v Minsku porušováno za poslední dva roky takřka každodenně, události z posledních dní se nesmí stát "novým normálem". K dodržování příměří NATO opět vyzvalo všechny strany a Gottemoellerová připomněla zvláštní odpovědnost Ruské federace s jejím vlivem na proruské separatisty. Aliance bude podle ní pokračovat ve své pomoci zemi.


Stručná chronologie dějin Ukrajiny - země, která se proměnila v peklo pro své vlastní obyvatele. Více zde >>>


Gottemoellerová také upozornila, že v minulém týdnu zaznamenali pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v jednom dni až 10.000 incidentů, kdy bylo příměří porušeno. "A to včetně užití těžké techniky, zakázané dohodami z Minsku," řekla.

Trump hodlá s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu, již o tom mluvil s Porošenkem
Lada z osmdesátých let může dnes stát i přes milion
Unikátní špiónské fotografie ze Sovětského svazu: Podívejte se, jak se žilo za Stalina

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!