Mučí se i elektrošoky na genitáliích. OSN upozorňuje na válečné zločiny na Ukrajině | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Mučí se i elektrošoky na genitáliích. OSN upozorňuje na válečné zločiny na Ukrajině

ČTK

Během konfliktu na východě Ukrajině byli muži i ženy biti, na genitáliích mučeni elektrošoky a znásilňováni. Případy sexuálního násilí pak mohou představovat válečné zločiny, upozornil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Všechny strany konfliktu podle něj používají bití, nucenou nahotu a další zneužívání, aby dosáhly přiznání, nebo aby oběti donutily k vydání majetku. 

Jen málo z pachatelů zatím čelilo stíhání, uvedla tato světová organizace, která volá po spravedlnosti. "Beztrestnost povzbuzuje zločince, aby pokračovali," varoval ve svém prohlášení vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Od dubna 2014, kdy propukly na východě Ukrajiny boje mezi ukrajinskými vojsky a proruskými povstalci usilujícími o nezávislost na Kyjevu, už přišlo o život přibližně 10 tisíc lidí. Na začátku února boje znovu vzplály silou, která ohrožuje křehké příměří uzavřené před dvěma lety.

Zpráva OSN dokumentuje 31 případů sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem, většina z nich se odehrála během vazebního věznění.

Ukrajina náhle zastavila výstavbu zdi na hranici s Ruskem, chybějí peníze

"Když mě škrtili, byl jsem ochoten přiznat se k čemukoliv, i když bolest se dala ještě snést. Když mě mučili na genitáliích elektrickým proudem, byla to jiná úroveň bolesti. Byl jsem ochoten říct cokoliv, co si přáli slyšet," vylíčila jedna oběť, citovaná ve zprávě.

Další muž řekl pracovníkům OSN, že ve vazbě mu vyšetřovatelé drželi ostrý předmět u krku a vyhrožovali, že mu uříznou hlavu. "Pak mi někdo stáhl kalhoty, dal mi nůž na genitálie a řekl, že by je mohl rozkrájet na čtyři kusy. Pak pokračovali v bití, dokud jsem se nepřiznal před videokamerou," řekl.

Moskva obvinila Kyjev z použití zbraní hromadného ničení v Donbasu

Ženy jsou podle zprávy zvláště zranitelné z hlediska sexuálního násilí při kontrolách na stanovištích vládních a povstaleckých vojsk.

Také zhoršující se hospodářská situace, zejména na válkou poznamenaném východě země, může podle zprávy zvyšovat riziko sexuálního násilí a obchodování s lidmi, protože některé ženy a dívky se uchylují k prodeji sexuálních služeb za peníze či za potraviny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!