Ukrajina náhle zastavila výstavbu zdi na hranici s Ruskem, chybějí peníze | e15.cz

Ukrajina náhle zastavila výstavbu zdi na hranici s Ruskem, chybějí peníze

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kyjev překvapivě zastavil stavbu zdi na hranici s Ruskem, k níž se rozhodl před dvěma roky kvůli ozbrojenému konfliktu v Donbasu s proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Důvodem je zřejmě nedostatek peněz, informovala ukrajinská média.

"Neexistuje žádné financování tohoto projektu, proto nebude v Charkovské oblasti pokračovat," citovaly sdělovací prostředky dnešní sdělení charkovské gubernátorky Julije Svitlyčné. Podle jejího vyjádření budou pouze využívány již postavené objekty, včetně 31 základen pohraničních jednotek.

Projekt navržený v roce 2014 tehdejší vládou premiéra Arsenije Jaceňuka měl být realizován podél téměř 2000 kilometrů dlouhé hranice se znepřáteleným Ruskem. Součástí bezpečnostní bariéry měly být strážní věže, monitorovací a signální zařízení i zákopy. Kyjev tak chtěl zabránit posílání zbraní i vojáků z Ruska.Nicméně Ukrajina ztratila kontrolu nad přibližně čtyřistakilometrovým úsekem hranice v částech Doněcké a Luhanské oblasti ovládaných separatisty, přes který povstalcům podpora z Ruska proudí.

Koncem loňského roku bylo podle ukrajinských pohraničních vojsk už vybudováno 265 kilometrů protitankových příkopů, 41 kilometrů písečných pásů a 75 kilometrů oplocení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video