Na předměstí Damašku se rozhořely těžké boje, i když v Sýrii platí příměří | E15.cz

Na předměstí Damašku se rozhořely těžké boje, i když v Sýrii platí příměří

boji poškozený Damašek, pohled na město přes hřbitov
boji poškozený Damašek, pohled na město přes hřbitov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Z předměstí Damašku jsou dnes hlášeny tvrdé boje mezi syrskou armádou a povstalci, ačkoliv má v Sýrii platit příměří a čeká se na zahájení humanitárních dodávek. O bombardování východně od syrské metropole informovala agentura AFP. Jde o nejzávažnější porušení klidu zbraní, který byl na většině území dodržován od pondělního večera, kdy začalo příměří platit. Kreml oznámil, že využije svého vlivu, aby přinutil syrskou armádu příměří dodržet.

„Syrská armáda se snaží zastavit útok ozbrojených skupin, které se pokusily dostat se do hlavního města přes Džúbar (předměstí, které mají pod kontrolou povstalci). Vede to k intenzivnímu boji a k raketové palbě,“ citovala AFP nejmenovaný vojenský zdroj. Podle agentury AP byli při útocích povstalců na čtvrť Kábún, která leží na východním okraji Damašku, zraněni tři lidé.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že je Moskva připravena využít svého vlivu na syrskou armádu a přimět ji, aby příměří dodržovala. Rusko ale očekává, že totéž učiní Spojené státy, které chrání část syrské opozice.

Příměří začalo platit v pondělí večer původně na 48 hodin, ve středu ale bylo prodlouženo. Další prodloužení má následovat dnes, dohodnout se na tom ale musejí Spojené státy s Ruskem, jejichž ministři zahraničí minulý týden klid zbraní vyjednali. Americký prezident Barack Obama má dnes o příměří hovořit na schůzce s ministry obrany a zahraničí Ashtonem Carterem a Johnem Kerrym.

Klid zbraní má kromě jiného umožnit dovézt humanitární pomoc do měst, kde byly boje nejtěžší. Patří k nim severosyrský Halab, v jehož východní části je bez zásobování přes 200 tisíc lidí. Kamiony s pomocí OSN a také z Turecka jsou připraveny vydat se na cestu, ale brání jim v tom nebezpečná trasa Castello severně od města.

Na pozicích jsou prý ruští vojáci

Podle organizace ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje z exilu, se kolem této trasy rozmístili ruští vojáci a nahradili syrské kolegy, kteří posty hlídali dosud. Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR by pomoc měla do Halabu dorazit dnes.

Této informaci ale odporuje tvrzení jednoho z povstalců z Halabu. Bahá Halabí, citovaný agenturou AP, popřel, že se syrští vojáci od silnice Castello stáhli. Ruská armáda tvrdila už ve čtvrtek večer, že se syrské armádní síly začínají od silnice stahovat.

Spory o uvolnění trasy, a to nejenom od syrských vojáků, ale také od jejich oponentů, blokují pomoc. Syrská armáda ve čtvrtek žádala současné stažení, avšak opozice režimu natolik nedůvěřuje, že své bojovníky odmítá odvolat, dokud neuvidí pohyb syrských vojáků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.