Na Slovensku dál padají hlavy, v čele policie skončí Tibor Gašpar

Tibor Gašpar

Tibor Gašpar Zdroj: ČTK

Slovenský premiér Peter Pellegrini oznámil, že prezident policejního sboru Tibor Gašpar ve funkci skončí. Kvůli svízelné situaci ve vedení policie to ale nebude hned, nýbrž až 31. května. Změna souvisí s trvající krizí v zemi po dosud neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Předseda vlády na tiskové konferenci mimo jiné rovněž sdělil, že se na tomto postupu dohodl s policejním prezidentem. Uvedl zároveň, že na něj nezměnil svůj názor jako na "profesionála na správném místě". Ale přes jméno Tibora Gašpara se útočí na celý policejní sbor, proto se i vzhledem k aktuální situaci na odstoupení dohodli. Gašpar slíbil, že žádost o uvolnění z funkce podá už ve středu.

Policejní prezident přitom ještě ráno tvrdil, že odstoupit nemá v úmyslu. Nicméně slíbil, že bude respektovat, když se ho ministr vnitra rozhodne odvolat nebo ho požádá, aby rezignoval.

"Nemohu svým rozhodnutím destabilizovat policejní sbor," vysvětlil premiér Pellegrini, proč Gašpar ve funkci nekončí hned. Dodal, že funkce jednoho viceprezidenta policie je neobsazená a druhý viceprezident je v současné době v pracovní neschopnosti.

V pondělí nový ministr vnitra Tomáš Drucker překvapivě oznámil, že podá demisi. Zdůvodnil to tím, že nepovažuje za správné Gašpara odvolat, jak to žádají demonstranti, kteří se domáhají změn po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Podle opozice ale rezignoval, protože "neměl na to", aby Gašpara odvolal.

Prezident Andrej Kiska dnes dopoledne Druckerovu demisi přijal a vedením resortu vnitra dočasně pověřil premiéra Pellegriniho, než bude jmenován nový ministr.

Dvojnásobná vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyvolala v zemi politickou krizi, která si vynutila změny ve vládě, včetně odchodu Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnitra. Kaliňáka pak na pouhé tři týdny nahradil Drucker.