Útok Islámského státu v Mali: Zemřelo pět desítek vojáků | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Na základnu v Mali útočil Islámský stát. Radikálové zabili padesátku vojáků

ČTK, pab

Při útoku na vojenskou základnu na severovýchodě Mali přišla o život padesátka vojáků. Armáda v předchozích odhadech mluvila o 35 mrtvých. Místní úřady páteční incident označily za teroristický čin, prostřednictvím své agentury Amak se k němu přihlásil takzvaný Islámský stát. Podle agentury AFP jde o jednu z největších ztrát, kterou malijská armáda za poslední roky utrpěla.

O počtu obětí referují různé zdroje rozdílně. Zatímco agentury AP a Reuters s odvoláním na vládu nadále informují o nejméně 53 zabitých vojácích a jednom mrtvém civilistovi, agentura AFP s odvoláním na malijskou armádu upřesnila, že o život přišlo 49 vojáků, zatímco dvěma desítkám dalších se podařilo vyváznout.

Vojáci byli napadeni na stanovišti mezi městy Ménaka a Ansongo nedaleko hranic s Nigerem. "Po útoku na jednotky malijské armády našly vyslané posily 54 mrtvých, z toho jednoho civilistu," oznámil v sobotu na twitteru malijský ministr komunikace Yaya Sangaré. Situace je podle něj již pod kontrolou, jednotky pracují na identifikaci těl. Útočníci poškodili i armádní vybavení. Armáda později bilanci upřesnila s tím, že zaznamenala ztráty v podobě 49 mrtvých, tří zraněných vojáků a také značné materiální škody. Podařilo se ale nalézt dvě desítky lidí, kteří z útoku vyvázli.

Trump potvrdil zprávy o zabití vůdce Islámského státu Bagdádího

"Těžce ozbrojení neznámí muži zaútočili kolem poledne. Útok začal palbou. Útočníci pak ustoupili směrem k Nigeru," řekl v sobotu Reuters vládní mluvčí. Připustil, že bilance útoku zůstává prozatímní, protože mrtví podstupují identifikaci, a armáda s podporou mezinárodních sil, včetně francouzských jednotek a mírových sil z operace OSN, pročesává okolí.

Malijská armáda se stále ještě vzpamatovává z koordinovaného útoku na dva armádní tábory ve středním Mali z 30. září, který si vyžádal nejméně 38 obětí. Několik různých zdrojů se však shoduje, že tato oficiální bilance byla podhodnocena, píše AFP.

K odpovědnosti za nejnovější incident se v prohlášení přihlásila teroristická síť Islámský stát. "Vojáci chalífátu zaútočili na vojenskou základnu, kde se zdržují jednotky odpadlické malijské armády, ve vesnici Indelimane v regionu Ménaka," oznámila. Tvrzení, že útok spáchali její bojovníci, ale podle Reuters ničím nedoložila.

Islámští radikálové držení ve 12 syrských věznicích jsou bez dozoru, tvrdí Moskva

Vláda Mali nicméně už předtím krveprolití připsala radikálním islamistům napojeným na organizace IS a Al-Káida, jejichž baštou je právě sever země. Podnikají odtamtud útoky do celé oblasti Sahelu včetně Nigeru či Burkiny Faso.

Nejedná se o jediný incident v těchto dnech v Mali. Při bojové operaci přišel v sobotu o život francouzský voják. Poddůstojník Roman Pointeau zahynul při výbuchu nastražené nálože, přes kterou přejel jeho obrněný vůz. K nastražení bomby se také přihlásil Islámský stát.

Sever Mali padnul do rukou islamistů v roce 2012 při ozbrojeném pokusu o státní převrat. Jejich postup na jih se podařilo zastavit i díky přítomnosti francouzských vojáků a mise MINUSMA, v rámci které jsou v zemi také čeští vojáci. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří rozsáhlé části vlastního území kontrolovat.

Německo ztratilo přehled o desítkách občanů, kteří se připojili k Islámskému státu

Autor: ČTK, pab
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!