NASA zveřejnila unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí | E15.cz

NASA zveřejnila unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí

pohled na odvrácenou stranu Měsíce
pohled na odvrácenou stranu Měsíce
• 
ZDROJ: NASA

ČTK

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil unikátní záběry odvrácené strany Měsíce na pozadí se Zemí. Pořídila je speciální kamera na palubě amerického satelitu DSCOVR, který kolem naší planety obíhá ve vzdálenosti 1,6 milionu kilometrů a jeho hlavním úkolem je sledovat sluneční vítr v reálném čase.

Animovaně představené snímky zachycují přechod Měsíce před Zemí z pohledu kamery EPIC umístěné na satelitu. Obě tělesa jsou přitom ozářena slunečním svitem. Jde o testovací fotografie, které družice poslala vědcům NASA před zářijovým zahájením pravidelného monitoringu modré planety.

Odvrácenou stranu Měsíce není možné ze Země spatřit. Gravitační síly způsobují, že doba obletu přirozeného souputníku kolem planety je stejná jako jeho otáčení kolem vlastní osy. Tato oblast Měsíce nebyl lidstvem spatřena až do roku 1959, kdy její fotografie poslala na Zemi ruská družice Luna 3. Od té doby byly záběry odvrácené strany pořízeny při několika misích NASA, poznamenala americká vesmírná agentura.

V roce 2008 poslala sérii podobných snímků s přechodem Měsíce na pozadí se Zemí, ale jen částečně ozářenou Sluncem, sonda Deep Impact. Pořídila je ze vzdálenosti zhruba 50 milionů kilometrů. Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384.403 kilometrů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.