Násilí v Hongkongu se stupňuje. Protivládní demonstrace přerostla v tvrdé potyčky s policií | E15.cz

Násilí v Hongkongu se stupňuje. Protivládní demonstrace přerostla v tvrdé potyčky s policií

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Situace v Hongkongu se během víkendu vyostřila. V sobotu masové protivládní demonstrace přerostly v potyčky s policií, příslušníci bezpečnostních složek posléze proti účastníkům akce tvrdě zasáhli v metru. V neděli tisíce protestujících blokovaly přístup k letišti.

Sobotní nepovolené akce se konaly v den pátého výročí rozhodnutí čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb. Policie zakročila za použití vodních děl, slzného plynu a gumových projektilů. Účastníci demonstrace na její příslušníky házeli zápalné lahve, zapalovali barikády a zaútočili na budovu parlamentu. V pozdních hodinách policisté v metru surově naháněli lidi, kteří se z protestu vraceli.

„Plánujeme ochromit činnost letiště, abychom přitáhli pozornost k tomu, co nám vláda a policie dělají. Pokud narušíme provoz na letišti, více cizinců si ve zprávách přečte o Hongkongu,“ řekl Reuters k nedělním aktivitám dvacetiletý protestující, který si nepřál být jmenován.

Cestující na letišti se stali rukojmími nespokojenců už před dvěma týdny. Organizátoři blokád si uvědomují, že funkční vzdušný přístav je velmi důležitý pro ekonomiku Hongkongu, kterou už protesty poznamenaly. Z tohoto důvodu ale zároveň hrozí, že protestní hnutí podobnými akcemi přijde o podporu umírněnějších obyvatel regionu.

Podle v pátek zveřejněných statistik klesl v Hongkongu v červenci poprvé v letošním roce počet turistů, v meziročním srovnání téměř o pět procent. Očekává se, že statistiky za srpen budou ještě horší. Vláda se snaží obyvatele oblasti od dalších protestů odradit katastrofickými scénáři. Navenek naopak hlásá, že protesty jsou zasažena jen některá místa, ale celkově zůstává Hongkong klidný a bezpečný. katastrofickými scénáři. Navenek naopak hlásá, že protesty jsou zasažena jen některá místa, ale celkově zůstává Hongkong klidný a bezpečný.

Demonstrace v regionu trvají už třináct týdnů a vládní kritici tvrdí, že nesmlouvavý postoj úřadů jen zvyšuje jejich odhodlání. „Mohli zatknout skoro tisícovku lidí, ale právě tolik jich je znovu v první linii, protože jsou stále nahrazováni novými,“ sdělil listu The Guardian mladý počítačový expert Ryan Lee, který se sám v průběhu tří měsíců změnil v pouličního bojovníka, jenž se v ochranném obleku nevyhýbá střetům s policisty. „Akceptuji revoluci a krveprolití. Pokud může naše násilí přinést pozitivní změny, jsem ochotný se zapojit,“ vysvětlil. 

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video