Nástupní plat Poláka v Británii dosahuje téměř 40 tisíc čistého | E15.cz

Nástupní plat Poláka v Británii dosahuje téměř 40 tisíc čistého

Polský obchod ve Velké Británii
Polský obchod ve Velké Británii
• 
ZDROJ: Gwydlon M. Williams via Flickr (

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poláci pracující ve Spojeném království méně než rok vydělávají měsíčně v průměru tisíc liber čistého (asi 38 500 korun). O 200 liber (o asi 7700 korun) více vydělávali jejich krajané pobývající na ostrovech mezi jedním rokem až třemi lety.

Průměrná čistá mzda Poláků usazených v Británii dosahovala 1400 liber (asi 54 tisíc korun). Uvedla to polská televize TVN 24 s odvoláním na údaje polské ústřední banky.

Průměrná polská mzda se pohybuje okolo 4200 zlotých měsíčně (asi 27 400 korun), což znamená, že na ruku zaměstnanec dostane zhruba tři tisíce zlotých (asi 19 500 korun), čili polovičku oproti Británii.

V polské realitě se i průměrné mzdy v jednotlivých regionech liší i o 50 procent. Například v Mazowieckém vojvodství, zahrnujícím Varšavu a okolí, průměrný výdělek letos v únoru dosahoval 4900 zlotých, zatímco v sousedních regionech to bylo jen 3300 zlotých. V obou případech brutto.

Poláci jsou podle britských statistik v Británii nejpočetnějším cizím národem z EU, v šedesátimilionové zemi jich žije přibližně tři čtvrtě milionu. Čechů tu je podle odhadů asi 40 tisíc.

Dvojnásobný výdělek

Podle specializovaného portálu Wynagrodzenia.pl se průměrný polský výdělek v Británii pohybuje okolo 1300 liber měsíčně (asi 50 tisíc korun). Poláci nejčastěji pracují v průmyslu (25 procent), hotelích a restauracích (20 procent), stavebnictví (osm procent), zdravotnictví a sociální péči (sedm procent) a ve školství a správě (pět procent).

Zatímco si ve stavebnictví lze podle portálu vydělat za den 80 až 110 liber, u výrobních pásů lze počítat s 52 až 80 librami. Podobně jsou na tom i lidé pečující o seniory, zatímco denní mzda zdravotních sester sahá od 96 do 153 liber.

A to se prý v britském zdravotnictví v důsledku nových imigračních předpisů v příštích letech objeví tisíce volných míst. „Je to dobrá zpráva pro všechny polské zdravotnice, kteří touží po kariéře v britském zdravotnictví,“ napsal list polské komunity v Británii Polskie echo o záměru propustit všechny zahraniční zdravotnice, které ani po šesti letech práce nevydělají 35 tisíc liber ročně (asi 1,345 milionu korun). „Ale pozor: jestli Británie vystoupí z Evropské unie, tak i polské sestřičky na tom budou stejně a budou muset vydělávat 35 tisíc liber ročně,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video