Nechceme Trumpa, křičeli demonstranti s baseballovými pálkami a vyhrožovali smrtí | E15.cz

Nechceme Trumpa, křičeli demonstranti s baseballovými pálkami a vyhrožovali smrtí

Radka Zítková, Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy za sebou mají další divokou noc. Tisíce demonstrantů znovu vyrazily do ulic a protestovaly proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rušno bylo v New Yorku, Chicagu, Baltimoru i Philadelphii. V Portlandu se pochod zvrtl v něco, co s demokracií mnoho společného nemá.

Vysklené výlohy obchodů, baseballovými pálkami potlučená auta, odpadkové koše v plamenech. Ulice Portlandu jakoby si vzaly inspiraci z měst, která si v posledních dvou letech prošla rasovými nepokoji. I tady postupovala většina protestujících poklidně. I tady se ale objevily skupiny, které cíleně provokovaly těžkooděnce.

Na protesty proti Donaldu Trumpovi se podívejte v následující fotogalerii: 

 Jestli šlo o anarchisty a radikály, kteří s organizátory demonstrace (hnutím Don’t Shoot PDX) neměli nic společného, je vlastně docela jedno. Klíčové je, že se od nich aktivisti z hnutí za rasovou rovnoprávnost nedokázali dostatečně distancovat. Svět tak oblétly ohnivé záběry, které vyvolávají dojem, že odpůrci Donalda Trumpa dokáží na jeho vítězství reagovat pouze násilím.

Příkladem toho je i momentka z jinak mírnějšího protestu v San Franciscu. Žena hispánského původu tam v rozhovoru pro televizi CNN řekla, že musí za svá práva bojovat, protože nikdo jiný za ni bojovat nebude.

„Na obou stranách budou oběti. Budou, protože lidé musí zemřít, aby v tomto světě něco změnili,“ řekla demonstrantka na kameru. „Trumpe, skonči s rasismem! Přestaň rozdělovat rodiny. Nerozděluj moji rodinu.“

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE NA SERVERU REFLEX.CZ 

Autor: Radka Zítková, Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video