Nejbohatší Polák je chudší než nejbohatší Čech | E15.cz

Nejbohatší Polák je chudší než nejbohatší Čech

Jan Kulczyk
Jan Kulczyk
• 
ZDROJ: wikimedia.org

Bartek Mayer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejbohatším Polákem zůstává podle týdeníku Wprost Jan Kulczyk, jehož majetek se odhaduje na 9,7 miliardy zlotých, (57,9 miliardy korun). To znamená, že první v žebříčku polských miliardářů je chudší než nejbohatší Čech Petr Kellner.

Vlastník investiční společnosti Kulczyk Holding se sídlem ve Varšavě a mezinárodní skupiny Kulczyk Investments se sídlem v Lucemburku působí hlavně v oblasti energetiky, ropy a zemního plynu, infrastruktury a nemovitostí. Podnikatel má podíly ve společnostech zabývajících se průzkumem a těžbou ropy a plynu na území Ukrajiny, Kolumbie, Peru, Bruneje, Sýrie a v Africe. Kromě toho je akcionářem společnosti SABMiller, která je druhým největším výrobcem piva ve světě. Podniká také na realitním trhu ve střední a východní Evropě a úspěšně se podílel na výstavbě polských dálnic.

Již několik let Kulczykův majetek stále roste – dle časopisu Wprost se od loňského roku zvýšil o 1,2 miliardy zlotých –, ačkoli v minulosti byl bohatší než teď. Ale to stále není dost, aby Kulczyk překonal nejbohatšího Čecha . Majetek většinového vlastníka investiční skupiny PPF časopis Týden odhadl na 60 až 75 miliard korun.

Nejbohatším podnikatelem ve střední a východní Evropě je ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov, vlastník průmyslového konglomerátu SCM Holdings. Podle ukrajinského časopisu Forum hodnota jeho majetku dosáhla v roce 2011 asi 18,66 miliardy dolaru.

Autor: Bartek Mayer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video