Německá vláda si předvolala amerického velvyslance, vadí jí odposlechy | E15.cz

Německá vláda si předvolala amerického velvyslance, vadí jí odposlechy

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá spolková vláda bere nové zprávy serveru Wikileaks o odposlouchávání jejích členů a vedoucích představitelů dalších důležitých institucí americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA) vážně. Šéf úřadu kancléřky Peter Altmaier si kvůli tomu "pozval k rozhovoru" velvyslance Spojených států v Německu Johna Emersona. Ministerstvo zahraničí USA je ale přesvědčeno, že dobré vztahy obou zemí to neohrozí.

Vláda považuje odposlouchávání německých politiků americkou NSA za poškození spolupráce tajných služeb obou států, uvedl mimo jiné mluvčí kabinetu kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

Dodal, že šéf úřadu kancléřky Peter Altmaier si kvůli tomu „pozval k rozhovoru“ velvyslance Spojených států v Německu Johna Emersona. Dal mu prý jasně najevo, že je nutné dodržovat německé zákony a že jejich porušení bude stíháno.

O tom, že Merkelová bere nové zprávy o odposleších vážně podle DPA svědčí skutečnost, že „rozhovor“ Altmaiera s Emersonem by podle neoficiálního sdělení měl být brán jako „předvolání“. Předvolání je přitom v diplomacii považováno za ostrý protest vlády.

Nicméně mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby při tiskové konferenci ve Washingtonu k předvolání amerického ambasadora řekl, že vztahy Spojených států a Německa zůstávají hluboké a pevné. „Naše přání je nemít ve vztazích žádné napětí,“ odpověděl na dotazy novinářů. Podrobnosti o rozhovoru Altmaiera s Emersonem však nesdělil.

NSA zajímala i řecká dluhová krize

Německá média ve středu s odvoláním na Wikileaks informovala, že NSA neodposlouchávala jen kancléřku, ale dlouhodobě i další vysoce postavené vládní politiky. Její zájem byl údajně zaměřen i na německou měnovou a obchodní politiku a odposlouchávané rozhovory se zčásti týkaly i řecké dluhové krize.

K cílům agentury patřila ministerstva hospodářství, financí a zemědělství. Dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks údajně obsahují 69 odposlouchávaných telefonních čísel, jejichž sledování se dá prý dohledat až do 90. let.

Odposlouchávání německé kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera americkou tajnou službou vyšlo najevo poprvé v roce 2013. Aféra tehdy poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video