„Německé arogance“, odmítl kritiku od šéfa evropského parlamentu polský ministr | E15.cz

„Německé arogance“, odmítl kritiku od šéfa evropského parlamentu polský ministr

Martin Schulz
Martin Schulz
• 
ZDROJ: europarl.europa.eu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze z „německé arogance“ a zároveň připomněl nacistická zvěrstva spáchaná za druhé světové války ve Varšavě. Podle agentury Reuters tak reagoval na kritiku, kterou Schulz adresoval Varšavě kvůli váhání přijmout migranty na základě povinných kvót Evropské unie.

Schulz v neděli v německé televizi ARD prohlásil, že jakékoli odmítání přijmout lidi, kteří utíkají před válkou na Blízkém východě a na severu Afriky, bude projevem nedostatku evropské „solidarity“.

Blaszczak, který v pondělí společně s celou novou vládou premiérky Beaty Szydlové složil přísahu, na to zareagoval výtkou, že by Němci neměli kritizovat Polsko po povraždění desítek tisíců Poláků za druhé světové války.

„Schulzova slova jsou příkladem německé arogance,“ řekl ministr v rozhovoru poskytnutém soukromé televizní stanici TVN24. „Mluvíme ve Varšavě, která byla zničena Němci. Ve Wole (jeden z městských obvodů polské metropole) bylo 50 tisíc mužů a žen povražděno německými vojáky,“ dodal.

Rychlé ochladnutí vztahů

I když německý politik Schulz je představitelem evropského zákonodárného sboru, nikoli vlády v Berlíně, Blaszczakovo vyjádření naznačuje možné zhoršení vztahů obou zemí po nástupu nové polské vlády. Po výrazném vítězství v říjnových parlamentních volbách se k moci dostala konzervativní pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS) vedená Jaroslawem Kaczyńským.

Kaczyňski řídil vládu od července 2006 do listopadu 2007. Tehdy připomněl množství Poláků zabitých za druhé světové války Němci, aby tím podpořil požadavek na zvýšení volební síly své země v EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video