Německo masivně investuje do umělé inteligence, chce smazat náskok USA a Číny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Německo masivně investuje do umělé inteligence, chce smazat náskok USA a Číny

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Ačkoliv patří Německo k nejvyspělejším státům světa, ve vývoji umělé inteligence podle Angely Merkelové zaostává za globálními lídry. Kancléřčin kabinet se i proto zavázal, že do této oblasti investuje v příštích šesti letech tři miliardy eur (78 miliard korun). Celková částka má být ale po zapojení soukromého sektoru přinejmenším dvojnásobná, předpokládá Berlín ve strategickém dokumentu, o jehož znění informují Financial Times.

„Německo dnes nemůže tvrdit, že patří mezi světové lídry na poli umělé inteligence,“ řekla Merkelová s tím, že se má země zařadit mezi nejvyspělejší státy ve vývoji této technologie. Těmi jsou dnes především USA a Čína.

Strategický dokument rovněž přislibuje vytvoření stovky univerzitních pracovních míst se zaměřením na umělou inteligenci a zacílení pozornosti na výzkumná centra. Celkem Němci plánují vytvoření sítě čítající dvanáct center zaměřených na výzkum, rozvoj a aplikaci umělé inteligence.

Kritické hlasy, že Německo výrazně zaostává za největšími konkurenty ve vývoji umělé inteligence, zaznívaly z řad analytiků a zástupců průmyslu již dříve. Popsaný trend přitom neohrožuje jen nové německé produkty a trhy, ale i důležitá odvětví průmyslu, především automobilový sektor, napsal list Financial Times.

Čína má problém: přes padesát milionů neobydlených nemovitostí

Ten také připomněl výsledky nedávného průzkumu německé asociace digitálního průmyslu Bitkom, podle kterého jen jedenáct procent německých podniků používá umělou inteligenci nebo o jejím zavedení uvažuje. Přitom více než polovina firem věří, že by umělá inteligence sehrála klíčovou roli v otázce konkurenceschopnosti Německa.

I přes rozhodnutí o zvýšení investic prezident asociace Bitkom Achim Berg uvedl, že roční investice ve výši půl miliardy eur není dostačující vzhledem k důležitosti umělé inteligence pro celkovou prosperitu Německa.

Inovace ovlivní i mnoho dalších oborů. Jak se na změny připravit a jak na nich vydělat? Objednejte si magazín E15 Premium Jak vyhrát budoucnost >>>
Jak vyhrát budoucnost

 

Češi nechtějí přijmout euro kvůli následkům finanční krize, říká slovenský ekonom

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!