Německo plánuje navýšení výdajů o 10 procent, rozpočet má zůstat vyrovnaný | E15.cz

Německo plánuje navýšení výdajů o 10 procent, rozpočet má zůstat vyrovnaný

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble
Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá vláda plánuje postupně zvýšit rozpočtové výdaje do konce desetiletí o více než 30 miliard eur (811 miliard korun) ročně, což odpovídá zhruba deseti procentům. Díky rostoucím příjmům by však měly zůstat veřejné finance vyrovnané.

Uvádí se to v návrhu střednědobého rozpočtového plánu spolkového ministerstva financí, který získala agentura Reuters. V příštím roce se vládní výdaje mají zvýšit o 8,6 miliardy na 325,5 miliard eur. V roce 2020 se proti původnímu plánu výdaje zvýší o 30,9 miliardy na 347,8 miliardy eur, uvádí se v návrhu.

Německo loni přijalo více než 1,1 milionu migrantů a zvýšené výdaje s nimi spojené vyvolaly otazníky nad závazkem vlády zachovat „černou nulu“, tedy mírně přebytkové veřejné finance.

Díky solidně rostoucí ekonomice se však zvyšují i daňové příjmy, takže vláda nebude muset sáhnout k dodatečným výpůjčkám, uvedlo ministerstvo. Rozpočtový plán do konce desetiletí by vláda měla schválit na začátku července.

Nejvyšší přebytek od sjednocení

Veřejné finance v Německu loni zaznamenaly nejvyšší přebytek od sjednocení země před více než čtvrtstoletím. Aktivní saldo hospodaření spolkové vlády, jednotlivých spolkových zemí a obcí dosáhlo 19,4 miliardy eur a proti roku 2014 bylo více než dvojnásobné.

V poměru k velikosti ekonomiky vzrostl přebytek veřejných financí na 0,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 0,3 procenta v roce 2014.

Letos by Německo mělo hospodařit s příjmy a výdaji v plánované výši 316,9 miliardy eur (8,6 bilionu Kč) . Státní rozpočet tak má být třetí rok po sobě vyrovnaný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video