Německý exkancléř Kohl se pustil do Merkelové, prý nemá vizi | E15.cz

Německý exkancléř Kohl se pustil do Merkelové, prý nemá vizi

Helmut Kohl
Helmut Kohl
• 
ZDROJ: CTK/DPA/Arne Dedert

ČTK

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl nezvykle ostře kritizoval zahraniční politiku Angely Merkelové. Podle něj postrádá jasný směr a může ohrozit vliv Německa ve světě. Informovala o tom agentura Reuters, která veřejný útok Kohla na někdejší chráněnku označila za další projev nespokojenosti s postoji Merkelové mezi jejími partnery z řad konzervativců.

„Německo již několik let není předvídatelným činitelem - ať už doma či v zahraničí,“ prohlásil politický mentor Merkelové z její křesťanskodemokratické unie (CDU) v rozhovoru pro časopis Internationale Politik. „Obrovské změny ve světě nemohou být omluvou pro absenci názoru, kam patříme a kam směřujeme,“ dodal.

Jednaosmdesátiletý Kohl, který trpí v posledních letech zdravotními problémy a rozhovory poskytuje jen zřídka, v interview mimo jiné odsoudil rozhodnutí Německa z letošního roku zdržet se v Radě bezpečnosti hlasování, které schválilo vojenskou akci na prosazení bezletové zóny nad Libyí.

Kohl rovněž naznačil, že Německo ztrácí vliv ve vztahu se Spojenými státy. Řekl totiž, že by ho nikdy nenapadlo, že se americký prezident při návštěvě Evropy nezastaví v Německu. V květnu Barack Obama zavítal do sousedního Polska a Francie, nad Německem ale jen přeletěl.

Merkelová se brání, na aktuální výzvy nejsou jednoduché odpovědi

Merkelová na kritiku odpověděla v rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung, v němž vyzdvihla Kohlovy zásluhy na znovusjednocení Německa a spojení Evropy. Zdůraznila nicméně, že „každá doba má své specifické požadavky“.

„Křesťansko-liberální vláda společně se svými partnery v Evropě a ve světě pracuje na tom, aby rozhodným způsobem zvládla výzvy naší doby,“ konstatovala kancléřka.

Popularita Merkelové v Německu klesá

Kohlův slovní útok, který dnes několik německých novin otisklo na titulních stranách, přichází ve zvlášť citlivém období pro Merkelovou. V její středopravé koalici rostou spory o řešení dluhové krize eurozóny.

Ve středu německý prezident Christian Wulff, rovněž z CDU, zpochybnil legální oprávnění Evropské centrální banky (ECB) k nákupům státních dluhopisů zemí eurozóny. Tento krok byl přijat s tichým souhlasem evropských vlád, včetně německé.

Také průzkumy veřejného míněné ukazují sílící nespokojenost s postojem Merkelové při řešení krize a klesající podporu její koalice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.