Němečtí Zelení se chystají do vlády | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Němečtí Zelení se chystají do vlády. V šetřeních mají stabilně dvacet procent hlasů

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Lídři německých Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck zůstávají po víkendovém sjezdu v čele strany. V příštích dvou letech se chtějí soustředit na to, aby byla strana přijatelnější pro větší skupinu voličů. Už nyní je přitom v průzkumech druhým nejsilnějším uskupením a za vedoucími CDU/CSU příliš nezaostává.

Hodně se proto hovoří o tom, že se ekologická partaj může stát součástí příští vlády. Její vedení se podle všeho na tuto úlohu připravuje. „Musíme cíle nejen formulovat, ale také je tady a teď naplňovat,“ prohlásila Baerbocková.

Zelení mají v šetřeních stabilně dvacet procent hlasů. V některých tuto hranici dokonce překračují a dotahují se na alianci CDU/CSU, jež se pohybuje kolem 26 procent. Třetí sociální demokraté (SPD) na ně ztrácejí zhruba pět procentních bodů. Je proto velmi pravděpodobné, že se Zelení budou chovat tak, aby byli po volbách v roce 2021 přijatelnými partnery jak pro SPD, tak pro CDU/ CSU.

Německý diář Petra Fischera: Na druhé straně

Strana je poměrně ambiciózní i v zahraničněpolitických otázkách. Hlavními cíli Zelených je posílení EU, boj proti pravicovému populismu a oživení mezinárodních institucí.

Zatímco Zeleným se od voleb v roce 2017 podařilo zastínit SPD, křesťanští demokraté se snaží, aby jim neubírala voliče Alternativa pro Německo (AfD). Komentátoři však míní, že nástupkyně Angely Merkelové v čele strany Annegret Krampová-Karrenbauerová není ve snaze posunout CDU doprava příliš přesvědčivá. Hlavní vládní partaji navíc neprospívá ekonomický útlum země. Podle průzkumu by si lidé spíše přáli za lídra Friedricha Merze, dlouhodobého kritika velké koalice.

Německý byznys se obává o investice v Číně

Dohánění Západu ztratilo grády, ekonomická propast mezi Českem a Rakouskem zůstává hluboká
Ekonomka Lipovská: Německo jsme už dohnali. Ale jenom to východní

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!