Nepokoje v policejních celách ve Venezuele si vyžádaly desítky mrtvých

Venezuela

Venezuela Zdroj: Profimedia

Venezuela
Venezuela
Venezuela
Venezuela
Venezuela
6
Fotogalerie

Nejméně 68 lidí zemřelo při středečním požáru na policejním komisařství ve venezuelském městě Valencia, kde podle místních médií založili někteří zadržení oheň ve snaze dostat se na svobodu. Při jednom z nejhorších podobných neštěstí v zemi přišlo podle generálního prokurátora o život 66 mužů a dvě ženy, které byly v budově na návštěvě. Zoufalí příbuzní zadržených si stěžují, že jim úřady po tragédii dosud nepodaly informace o jejich blízkých.

"Vzhledem ke strašným událostem, které se odehrály na hlavním komisariátu státu Carabobo, kde si údajný požár vyžádal 68 mrtvých, jsme pověřili čtyři prokurátory objasněním toho, co se stalo," uvedl na twitteru generální prokurátor Tarek William Saab.

Vedle 66 zadržených zemřely podle něho při požáru dvě ženy, které na komisařství přespávaly v rámci návštěvy.

Podle představitele státu Carabobo Jesuse Santandera už hasiči plameny uhasili. Desítky zadržovaných pravděpodobně zahynuly poté, co se nadýchaly kouře.

Před budovou se po tragédii shromáždily desítky lidí, kteří mají v celách uvnitř komisařství své blízké. "Neřekli nám vůbec nic. Žádám, aby s nimi nezacházeli jako se psy, nepolívali je benzinem, nestříleli do nich jako do nějakých psů," řekla listu El Universal matka jednoho z mužů zavřených v policejní cele Lissette Mendozaová. Její devatenáctiletý syn byl podle ní zadržen pro podezření z krádeže a ona o jeho osudu nemá žádné informace.

Když se příbuzní pokusili dostat dovnitř budovy, policie proti nim použila slzný plyn.

Podle nevládní organizace Okno ke svobodě (VAL) přispěly k tragédii podmínky na komisařství, které jsou ve Valencii stejně nevyhovující jako v ostatních částech země. "Na všech komisařstvích ve Venezuele jsou stejné nebo ještě horší podmínky, jsou přeplněná, je tam nedostatek potravy a šíří se nemoci," uvedl podle deníku El Nacional ředitel organizace zabývající se situací vězňů ve Venezuele Carlos Nieto. Přeplněnost cel odhaduje VAL na 400 procent. Problémem bývá i snadná dostupnost drog a zbraní v celách, kterou umožňují mnohdy zkorumpovaní úředníci.

Během loňského roku zemřelo podle VAL kvůli násilnostem, podvýživě či nemocem ve venezuelských celách 65 lidí.