Netanjahu: Írán dělí od výroby jaderné zbraně půl roku | E15.cz

Netanjahu: Írán dělí od výroby jaderné zbraně půl roku

Írán, vojenské cvičení
Írán, vojenské cvičení
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Írán bude mít za šest až sedm měsíců tolik jaderného materiálu, aby mohl začít vyrábět jadernou zbraň. Podle agentury Reuters to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. USA vyzval, aby Teheránu stanovily ostrou hranici, po jejímž překročení by Teheránu hrozila vojenská akce.

Izrael patří k zemím, které Írán podezírají z vývoje jaderné zbraně, a cítí se nejvíc ohrožen, protože Teherán neuznává právo na jeho existenci. Jeruzalém hrozí útokem na íránská jaderná zařízení. Washington ale dal již několikrát najevo, že chce nejdříve dát prostor protiíránským sankcím, aby začaly účinkovat.

Netanjahu v dnešních televizních rozhovorech s americkými médii podle serveru Bloomberg prohlásil, že Írán bude mít za šest měsíců přibližně 90 procent obohaceného uranu, který by byl třeba k výrobě jaderné bomby.

„Musíte teď před ně umístit tuto červenou čáru, než bude pozdě,“ řekl Netanjahu. Tento krok by podle něj mohl snížit pravděpodobnost izraelského útoku na íránská jaderná zařízení.

Mezinárodní společenství Írán podezírá z vývoje jaderné zbraně, Teherán to ale dlouhodobě odmítá. Íránský generál Mohammad Alí Džafarí dnes varoval, že pokud Izrael zahájí vojenskou akci proti Íránu, íránské rakety zajistí, aby z Izraele „nic nezbylo“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video