Netanjahuovi se podařilo sestavit koaliční vládu s nejtěsnější většinou | E15.cz

Netanjahuovi se podařilo sestavit koaliční vládu s nejtěsnější většinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dosavadnímu izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahovi se na poslední chvíli podařilo sestavit novou koaliční vládu. Jejím členem bude i pravicová strana Židovský domov, informoval izraelský rozhlas. Koalice bude mít ve 120členném parlamentu nejtěsnější většinu 61 křesel.

Kromě Netanjahuovy pravicové strany Likud a Židovského domova se na vládě bude podílet ještě středopravicová strana Kulanu, ultrakonzervativní náboženská strana Šas a blok Jednotný judaismus tóry. V takové konstelaci se jakékoli pokroky v mírovém procesu s Palestinci dají považovat za předem vyloučené, poznamenala tisková agentura DPA.

„Je mi ctí, že vám mohu oznámit, že jsem uspěl při sestavování vlády, kterou bych rád představil v parlamentu nejdříve, jak to bude možné,“ uvedl podle agentury Reuters Netanjahu ve formálním oznámení svého úspěchu prezidentu Reuvenu Rivlinovi. Staronový izraelský premiér dával po svém poměrně jasném volebním triumfu vládní koalici dohromady téměř dva měsíce a uspěl v poslední možné chvíli; na sestavování vlády měl čas do středeční půlnoci. Po uplynutí této lhůty by příležitost dostal šéf opozice Jicchak Herzog.

Je mi ctí, že vám mohu oznámit, že jsem uspěl při sestavování vlády

Jednání se protahovala kvůli tomu, že šéf Židovského domova Naftali Bennett trval na tom, že jeho strana musí získat post ministra spravedlnosti. Tento resort nakonec povede Ajalet Šakedová z Židovského domova, zatímco Bennett se stane ministrem školství. Podle izraelských médií politici z Likudu obviňují šéfa Židovského domova z vydírání.

Nejtěsnější většina hlasů v parlamentu může Netanjahuovi výrazně komplikovat vládnutí a posílit vyjednávací pozice malých koaličních stran, proto se premiér hodlá pokusit získat na svou stranu ještě další spojence. „61 je dobré číslo, více než 61 je lepší,“ prohlásil bez upřesnění, kterou stranu či jednotlivé zákonodárce hodlá oslovit.

Obtížnost jakéhokoli zlepšení izraelsko-palestinských vztahů dokládá podle Reuters přístup Židovského domova k výstavbě osad na palestinských územích. Bennett jde v konfrontačních požadavcích ještě dále než Bílým domem kritizovaný Netanjahu a kromě rozšíření výstavby požaduje anexi samosprávných palestinských území na Západním břehu Jordánu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video