Nevyvážejte staré diesely do východní Evropy, varuje Němce Evropská unie | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nevyvážejte staré diesely do východní Evropy, varuje Němce Evropská unie

Nevyvážejte staré diesely do východní Evropy, varuje Němce Evropská unie
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská komise se obává, že německé automobilky se budou snažit vyvážet staré osobní vozy s naftovým motorem, které v rámci nových opatření odkoupí od motoristů, do zemí východní Evropy. V neděli to uvedla eurokomisařka Elžbieta Bieńkowská, která je zodpovědná za vnitřní trh, průmysl a podnikání.

Špičky německé vládní koalice se minulý týden shodly na souboru opatření, který by měl zabránit zákazům vjezdu dieselových vozů do německých měst. Vláda automobilky požádala, aby majitelům starších automobilů nabídly pobídky ve formě odkupu starého auta na protiúčet při nákupu nového, nebo modernizaci motorového a výfukového systému.

Firmy slíbily, že nabídka odkupu na protiúčet začne platit okamžitě. Ne všechny se ale zavázaly k nákladným úpravám. Vláda chce, aby veškeré náklady na úpravu motorů hradili výrobci. Ministr dopravy Andreas Scheuer řekl, že byla dosažena politická dohoda a o podrobnostech jejího zavedení včetně finančních podmínek se stále jedná.

Tažení proti dieselům se dotkne i aut v Berlíně, tvrdí německá média

Automobilky preferují odkupy starších vozů výměnou za koupi ekologičtějších modelů, což by vedlo k nárůstu prodeje, byť za snížené ceny.

"Vývoz by znamenal přesun problémů s kvalitou ovzduší ze západu na východ," prohlásila Bieńkowská v rozhovoru pro deník Tagesspiegel. Například Bulharsko podle ekologické skupiny Transport & Environment vloni dovezlo ze států EU přes 100 tisíc ojetých automobilů, z toho více než třetina měla nejvíce znečišťující motory. "Mělo by být jasně určeno, co se stane s opotřebenými vozidly," řekla eurokomisařka a dodala, že jde o evropský, a nikoliv národní problém.

Nový program německé vlády zvýší dovoz ojetin do Česka, tvrdí Svaz dovozců automobilů
Aljašku měl v 50. letech chránit obojživelný „nosorožec“. V americké armádě však neuspěl
OBRAZEM: Automobilka Horch. Elegantního předchůdce Trabantu může Audi oživit

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!