Nezaměstnanost v Německu klesla na rekordní minimum. Bez práce bylo v září jen 5,1 procenta lidí | E15.cz

Nezaměstnanost v Německu klesla na rekordní minimum. Bez práce bylo v září jen 5,1 procenta lidí

Nezaměstnanost v Německu klesla na rekordní minimum. Bez práce bylo v září jen 5,1 procenta lidí
Vlajka Německo
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Míra nezaměstnanosti v Německu se podle sezonně upravených údajů snížila v září na nové rekordní minimum 5,1 procenta. V srpnu činila 5,2 procenta a loni v září 5,6 procenta. Zpráva, kterou zveřejnil německý úřad práce, potvrzuje, že pracovní trh zůstává pevnou oporou ekonomického růstu země.

Počet nezaměstnaných klesl o 23 tisíc na 2,3 milionu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles počtu nezaměstnaných jen o devět tisíc.

Výdaje domácností se staly hlavním zdrojem německého ekonomického růstu díky rekordně vysoké zaměstnanosti, jistotě, že si lidé udrží pracovní místo, růstu mezd vyššímu než inflace a nízkým úrokům z půjček. To vše přispívá k tomu, že spotřebitelé jsou ochotni více utrácet.

Německé státní pokladně se daří, veřejný rozpočet hlásí nejvyšší přebytek od znovusjednocení

Čtvrteční průzkum ukázal, že nálada mezi německými kupujícími se zlepšuje, protože se zvyšují příjmy a zlepšilo se i ekonomické očekávání. To naznačuje, že spotřebitelé nadále potáhnou růst německé ekonomiky.

Tempo růstu německé ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí zrychlilo na 0,5 procenta z 0,4 procenta v prvním kvartálu. Přispěly k tomu vyšší výdaje spotřebitelů i státu. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem.

Komentář Martina Lobotky: Česko a ekonomická rýma

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!