Nizozemsko nese díl viny na masakru v Srebrenici, potvrdil soud | E15.cz

Nizozemsko nese díl viny na masakru v Srebrenici, potvrdil soud

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odvolací soud v Haagu dnes v zásadě potvrdil rozsudek civilního soudu z roku 2014, že Nizozemsko nese část viny na masakru bosenských muslimů v Srebrenici v roce 1995. Podle rozsudku je stát odpovědný za asi 300 muslimských mužů, jejichž deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek umožnili nizozemští vojáci. 

O tom, kolik rodiny srebrenických obětí dostanou jako odškodné, se rozhodne při dalším soudním řízení. Vraždění ve Srebrenici nepřežilo asi osm tisíc mužů a chlapců.

Síly působící pod nizozemským praporem v Bosně pod velením OSN podle soudu věděly o tom, že bosenské muslimské muže, kteří v roce 1995 hledali útočiště v takzvané bezpečné zóně OSN ve vesnici Potočari, bosenskosrbské jednotky zabijí, pokud budou muset místo opustit.

Když bosenskosrbské jednotky oblast obklíčily, nizozemští vojáci deportaci mužů nezabránili. Jde o mimořádný rozsudek vzhledem k tomu, že se za své činy musí zodpovídat stát, jehož síly působily v rámci mírové mise OSN. Spojené národy přitom mají imunitu před stíháním.

Občanská válka v Bosně a Hercegovině (1992-1995) byla nejkrvavější kapitolou rozpadu Jugoslávie. Během více než tří let si vyžádala na 100 tisíc mrtvých a statisíce lidí musely opustit své domovy. Více než osm tisíc bosenských Muslimů bylo v roce 1995 zabito v Srebrenici.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) označil masakr ve Srebrenici za genocidu. Příslušníci nizozemských "modrých přileb", kteří měli od Rady bezpečnosti OSN mandát k ochraně civilních uprchlíků, byli podle dobových svědectví velmi slabě vyzbrojeni, aby mohli odolat nátlaku Srbů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video