Islámská hrozba je reálná bez ohledu na pravost Trumpem sdílených videí, tvrdí jeho mluvčí | E15.cz

Islámská hrozba je reálná bez ohledu na pravost Trumpem sdílených videí, tvrdí jeho mluvčí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Protiislámská videa sdílená americkým prezidentem Donaldem Trumpem tento týden na twitteru obsahují scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje. 

Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová uvedla, že by se neměla rozebírat věrohodnost videí, protože hrozby jsou reálné a je třeba především zajistit národní bezpečnost a hranice. "Ať už jsou ta videa skutečná, nebo ne, hrozba skutečná je, a o tom tady prezident mluví," konstatovala Huckabeeová Sandersová.

První z videonahrávek, kterou původně na twitteru zveřejnila místopředsedkyně krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová, podle popisku zachycuje útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

"Na faktech záleží," napsalo v reakci nizozemské velvyslanectví ve Washingtonu v tweetu adresovaném Trumpovi. "Útočník v této videonahrávce se narodil a vyrostl v Nizozemsku."

Podle nizozemské prokuratury byl 16letý násilník po zveřejnění videonahrávky letos v květnu zatčen a potrestán v rámci programu pro mladistvé delikventy. Prokuratura dále uvedla, že útočníci byli dva, ani jeden nebyl přistěhovalec a mluvili spolu nizozemsky. K jejich náboženskému vyznání se prokuratura nevyjádřila.

Na dalším, dosti nezřetelném videu, které se objevilo na Trumpově účtu ve středu, podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

Podle deníku The New York Times byl záznam pořízen 5. července 2013, několik dní po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího egyptskou armádou.

Jedno z videí, které americký prezident Donald Trump retweetnul na svůj profil

Scéna se odehrála v egyptském městě Alexandrie při střetech mezi Mursího přívrženci a odpůrci, k nimž v té době docházelo v různých oblastech Egypta. Egyptská armáda pak v srpnu zasáhla proti protestům islamistů v metropoli Káhiře a zabila přitom přes 800 demonstrantů. Tyto informace v tweetu ovšem zcela chybí.

Na videu, které Trump sdílel, je vidět stoupenec Mursího, jak kráčí po střeše jedné z budov v Alexandrii a vztyčí na ní černou vlajku často používanou radikály. Další vývoj událostí není příliš zřetelný, patrné je jen to, že na střeše dojde ke konfrontaci. Podle agentury AP byli útočníci později za smrt chlapce a dalšího muže, kteří byli svrženi ze střechy, odsouzeni k trestu smrti.

Další Trumpovo video sdílené ve středu ukazuje, jak muž v muslimském oděvu o zem rozbije modro-bílou sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Muž na nahrávce je definován pouze jako "muslim", podle listu The New York Times se však jedná o extremistického syrského duchovního, který byl tehdy členem syrské radikální fronty An-Nusra, napojené na teroristickou síť Al-Káida.

Agentura AP napsala, že videonahrávka se objevila na internetu v říjnu 2013. Duchovní, zachycený během syrské občanské války v jedné z vesnic v severosyrské provincii Idlib, prohlašuje, že v Levantě se již nikdo nebude klanět modlám.

Muž se prý později připojil k teroristické skupině Islámský stát v syrském města Rakka, odkud pak uprchl a byl nakonec zadržen syrskými povstalci v Halabu (Aleppu).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video