Obnažená prsa v mrazu proti „vládcům světa“ - demonstrace v Davosu | E15.cz

Obnažená prsa v mrazu proti „vládcům světa“ - demonstrace v Davosu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
"SOS Davos!" křičely dnes jménem všech žen planety polonahé demonstrantky z ženského hnutí Femen na sněhu před zasedacím sálem Světového ekonomického fóra v Davosu. O protestu s heslem "Chudé, protože jsou ženy" informovaly "sextremistky" na své webové stránce a připomněly, že jedním z tématem davoského setkání je i "žena a ekonomika".

Demonstrantky se dostaly až k ochranným plotům, kde zapálily červené signální dýmovnice. Proti vzpírajícím se dívkám s píšťalkami zasahovala policie.

nutí Femen tvrdí, že protestem chtělo zdůraznit falešnou rétoriku „vládců světa“, kteří prý „nad kaviárem a šampaňským posuzují ženský úděl a mlčí o tom, že ženy jsou v 21. století nejpočetnějšími chudými obyvateli planety“.

Femen vyzývá muže, aby podnikli rozhodné kroky zaměřené na reálné přerozdělení moci, kapitálu a příjmů mezi ženy a muže.

Ve svém prohlášení hnutí připomnělo nedávné případy násilí páchaného na ženách: opakované znásilnění studentky v autobusu v Dillí, postřelení pákistánské školačky, která se zastávala vzdělávání žen, tři zabité kurdské aktivistky v Paříži, či věznění dvou členek rebelující ruské punkové skupiny Pussy Riot.

Původně ukrajinské hnutí Femen bojuje za práva žen a jejich nahé protesty jsou známé po celém světě. Poslední výrazná demonstrace se odehrála v lednu ve Vatikánu před zraky papeže. První protest proti sexuálnímu vykořisťování žen má za sebou také nově otevřená pobočka Femen v německém Hamburku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video