Obrazem: Muskova vesmírná loď Crew Dragon Endeavour dorazila do cíle. Pro dva kosmonauty chybí postel | E15.cz

Obrazem: Muskova vesmírná loď Crew Dragon Endeavour dorazila do cíle. Pro dva kosmonauty chybí postel

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně zakotvila vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. Informovala o tom dnes americká vesmírná agentura NASA. Loď odstartovala z floridského Mysu Canaveral v pátek, na oběžnou dráhu dopravila čtveřici astronautů ze Spojených států, Japonska a Francie.

Poslední fázi přibližovacího manévru k ISS, která obíhá ve výšce 420 kilometrů nad povrchem Země, zahájila loď Crew Dragon nad Indickým oceánem. Současná posádka ISS nové posily přivítala po zakotvení kolem 11:20 SELČ. Osobně se však astronauti uvidí až zhruba za dvě hodiny, kdy se budou moci otevřít dveře oddělující ISS od spojovací komory.

Na oběžnou dráhu dorazili dva zástupci americké vesmírné agentury NASA Megan McArthurová a Shane Kimbrough, jejich japonský kolega Akihiko Hošide a Francouz Thomas Pesquet zastupující Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ve vesmíru stráví šest měsíců a vystřídají na stanici čtyři členy stávající posádky, kteří se ve své lodi Crew Dragon vrátí na Zemi příští středu.

Do té doby však bude na ISS i s ruskými kosmonauty celkem 11 lidí, stanice má přitom jen sedm stálých "postelí". Dva astronauti tak budou spát přechodně ve dvou lodích Crew Dragon připojených k ISS, další dva se pak na několik dní uloží na provizorních místech.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video