V Hongkongu protestovalo nejvíce lidí od skončení místních voleb | E15.cz

OBRAZEM: V Hongkongu proběhla největší demonstrace za svobodu od skončení místních voleb

ČTK

V Hongkongu se na největší demonstraci od konání místních voleb před dvěma týdny shromáždilo podle organizátorů 800 tisíc protestujících. Tamní policie uvádí jen 183 tisíc účastníků. Uvedla také, že zatkla jedenáct lidí ve věku od 20 do 63 let a poprvé od začátku protestů zabavila příruční zbraně. Informují o tom světové agentury.

Hongkongské úřady povolily organizující Občanské frontě za lidská práva, která stála za červnovými převážně mírumilovnými milionovými pochody, pořádání akce poprvé od 18. srpna. Protestující chtěli podle agentury AFP dát úřadům poslední šanci, aby splnily jejich požadavky.

Většinou černě odění lidé různého věku se odpoledne shromáždili v centru města v parku Victoria Park na ostrově Hongkong. Vyvolávali heslo Svobodu pro Hongkong a nesli transparenty se svými požadavky. Objevovaly se vlajky Spojených států, Tchaj-wanu a Británie. Pochod pokračoval přes převážně obchodní čtvrti sedmimilionového města až do jeho finančního centra.

Účastníci požadovali rezignaci správkyně Hongkongu Carrie Lamové nebo propuštění zadržovaných. „Budu bojovat za svobodu, dokud nezemřu, protože jsem občanka Hongkongu,“ řekla agentuře Reuters ve Victoria Parku černě oděná 40letá matka June. „Brzy budou vánoce, ale my už nemáme náladu slavit,“ vysvětlil Reuters třiadvacetiletý student Lawrence. Protestující byli ze strachu před postihem úřadů ochotni prozradit pouze křestní jména.

Po soumraku nastříkali někteří demonstranti na budovu Bank of China graffiti v protipekingském duchu. Přihlížející pořádková policie podle agentury Reuters nezasáhla, a to ani když protestující vykřikovali nadávky „psi“ a „švábi“.

Organizátoři předem vyzvali k pokojné demonstraci, aby se vyhnuli policejním zásahům. Podle účastníků je ale rozhořčení obyvatelstva Hongkongu větší než dříve poté, co Lamová odmítla vyhovět jejich požadavkům navzdory tomu, že v místních volbách na konci listopadu utrpěla porážku.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Vyvolala je nevole nad návrhem zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně se protesty rozvinuly v širší hnutí proti hongkongské vládě a sílícímu vlivu Pekingu.

Autor: ČTK
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!