Ofenzíva v Idlibu může vyústit v humanitární katastrofu | E15.cz

Ofenzíva v Idlibu může vyústit v humanitární katastrofu

Pavel Novotný - Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bašár Asad by měl zvážit plánovaný útok na Idlib, varoval dnes syrského prezidenta Donald Trump. Město je posledním útočištěm odpůrců syrského režimu. Trump vyzval i Rusko a Írán, aby se útoku neúčastnily. Jak by v případě nevyslyšení jeho apelů USA jednaly, však neuvedl.  

Statisícové ztráty na životech, miliony uprchlíků v pohybu směrem k turecké hranici. Ofenzíva ruských, íránských a syrských vojáků vůči povstaleckému regionu hrozí vyústit v ohromnou humanitární katastrofu. Nabízíme odpovědi na základní otázky týkající se jedné z posledních bitev syrské občanské války.

Syrský režim Bašára Asada ji už fakticky oznámil. Moskva se dnes nechala slyšet, že Idlib je hnízdem teroristů, kteří ohrožují ruské vojenské základny. I další Asadův spojenec, tedy Írán, veřejně potvrdil účast na plánované operaci.

Bitva o Idlib ale vyplývá hlavně z logiky syrské války. Damašský režim, tedy spíše jeho ruští a íránští spojenci, už ostatní enklávy odporu zničili. Mimo vliv pro-asadovských sil se teď – kromě nevelkých i nehostinných regionů kontrolovaných zbytky tzv. Islámského státu – nachází jen sever předválečné Sýrie (Turecko a jeho spojenci ovládají severozápad, Kurdové pak severovýchod země).

Co se budoucnosti severní Sýrie týče, na pátek se chystá setkání prezidentů Íránu, Ruska a Turecka. Zde se zřejmě bude jednat především o dalším tureckém angažmá. A Kurdové? Ti nikdy o naprosté nezávislosti svého regionu na Damašku nehovořili a s Asadovými lidmi průběžně vyjednávají.

Spojené národy odhadují, že v tomto kraji nyní operuje na 10 tisíc ozbrojenců z organizací blízkých islamistické síti al-Káida. V kraji ovšem operují i jiné islamistické milice stejně jako sekulární skupiny odpůrců Bašára Asada a jeho ruských protektorů.

Shromáždily se zde také odhadem dva miliony civilistů (podle některých tu je ještě o pět set tisíc lidí více). Jde jak o místní obyvatele, tak rodinné příslušníky rebelů, kteří sem byli evakuováni z jiných, vládou dobitých míst. Při vyjednávání o míru totiž Damašek na řadě někdejších syrských bojišť souhlasil s odchodem povstalců a jejich příbuzných právě do Idlibu.

Celý článek čtěte na Info.cz >>>

Autor: Pavel Novotný - Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video