ONLINE: Mobilizace. Rusko nám vyhlásilo válku, říká ukrajinský premiér | E15.cz

ONLINE: Mobilizace. Rusko nám vyhlásilo válku, říká ukrajinský premiér

V Sevastopolu kotví ruské válečné lodě
V Sevastopolu kotví ruské válečné lodě
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kyjev přichází o vliv na Krymu. Ukrajina proto mobilizuje veškeré vojenské zálohy a hovoří o tom, že jí Rusko vyhlásilo válku. Ze Sevastopolu se do krymské metropole Simferopolu přesunuly stovky ruských vojáků. Oddíly proruské krymské domobrany zablokovaly vzletové dráhy všech krymských letišť. Letový prostor nad Krymem je pro necivilní letadla uzavřen. Západ hovoří o obrovské ruské provokaci a porušení mezinárodního práva.

Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli odpoledne varoval Rusko před sankcemi a mezinárodní izolací. Ministr odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako „neuvěřitelný akt agrese“. Rusko má podle jeho slov stále ještě několik možností, jak celou krizi na Ukrajině utlumit, ale nesmí se chovat jako dobyvačná mocnost z 19. století. Pokud jde o možné sankce, Kerry hovořil i o zákazu udělování víz, zmrazení účtů či obchodní izolaci. Ministr pohrozil Rusku i možností vyloučení ze skupiny zemí G8.

Promoskevsky orientovaná krymská samospráva již kontroluje prakticky všechny ukrajinské vojenské složky, které se nacházejí na ukrajinském poloostrově Krym. Násilné protesty zažil Charkov a další města. Mnohde již byla slyšet střelba. Spojení na Krym již částečně funguje, ale silnice hlídají ozbrojenci. Letecký prostor nad Krymem je uzavřený pro všechna vojenská letadla.

Ukrajinská armáda, kvůli vyostření situace, povolala všechny své vojenské zálohy a chce je urychleně vycvičit. Ukrajinští vojáci jsou od soboty v bojové pohotovosti poté, co se Moskva kvůli ukrajinské krizi rozhodla využít své armádní jednotky na Ukrajině.

Ruská demonstrace síly má své příznivce v Sevastopolu

Ruský prezident Vladimir Putin v noci ze soboty na neděli hovořil o situaci se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Šéf Kremlu prohlásil, že Rusko si vyhrazuje právo bránit své zájmy a zájmy rusky mluvících obyvatel v případě násilí na východě Ukrajiny či na Krymu. Situace vážně znepokojuje celý svět. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil nynější situaci za velmi vážnou.

Podobné reakce přicházely i od dalších západních představitelů. „Jde pravděpodobně o nejvíce nebezpečnou situaci v Evropě od sovětského vpádu do Československa v roce 1968,“ citovala agentura Reuters jednoho z nejmenovaných diplomatů. „Musíme přijmout, že Krym je v ruských rukou. Nyní je důležité odradit Rusko od obsazení ruskojazyčného východu Ukrajiny,“ dodal tento zdroj.

Spojené státy již v sobotu v noci na mimořádném zasedání Rady OSN vyzvaly k urychlenému vyslání mezinárodních pozorovatelů na Ukrajinu s cílem zastavit stupňování krize v zemi. Ukrajinská krize se bude dnes projednávat na mimořádné schůzi NATO.

Co zaznělo na adresu ukrajinské krize
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk: „Tady nejde o hrozbu, toto je vyhlášení války mé zemi. Jestliže prezident Putin chce být tím prezidentem, který zahájí válku mezi dvěma sousedními a spřátelenými zeměmi, mezi Ukrajinou a Ruskem, tak už se k tomuto cíli velmi přiblížil. Jsme na pokraji katastrofy.“
Ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Serhijev: „Chceme dokázat, že jsme schopni se chránit sami, jak bylo rozhodnuto v parlamentu. Jsme připraveni se bránit. Jestliže dojde ke zhoršení situace a ruské jednotky budou každou hodinou zvyšovat svůj počet, požádáme o vojenskou pomoc.“
Český prezident Miloš Zeman: „I když naprosto rozumím zájmům většinového ruskojazyčného obyvatelstva Krymu, který byl v roce 1954 nesmyslným Chruščovovým rozhodnutím přičleněn k Ukrajině, máme své zkušenosti s vojenskou intervencí z roku 1968. A domnívám se, že jakákoliv vojenská intervence vytváří hluboký příkop, který po generaci nelze zasypat.“
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen: „Podporujeme právo lidí na Ukrajině rozhodnout o vlastní budoucnosti bez vnějšího zasahování.“
Český premiér Bohuslav Sobotka: „Jsem přesvědčen, že žádná země by se neměla vojensky vměšovat do vnitřních otázek Ukrajiny. O budoucnosti země a udržení její územní integrity musí rozhodnout ukrajinští občané. A musí o tom rozhodnout ve volbách“
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier: „Je nezbytně nutné, aby všechny odpovědné osoby upustily od kroků, které lze považovat za provokaci.“
Andrij Parubij, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany: „Je nezbytné zajistit, aby byly ukrajinské jednotky připraveny k boji, co nejdříve to bude možné.“
Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová: „Ruské akce na Ukrajině porušují svébytnost Ukrajiny a ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost… Je načase, aby Rusko ukončilo svou intervenci.“
Kanadský premiér Stephen Harper: „Kanada pozastavila své zapojení do příprav na summit G8, který je plánován do Soči, a kanadský velvyslanec v Moskvě byl odvolán ke konzultacím.“
Britský ministr zahraničí William Hague: „Jsem hluboce znepokojen eskalací napětí na Ukrajině a rozhodnutím ruského parlamentu schválit vojenskou operaci na ukrajinské půdě proti vůli ukrajinské vlády.“
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek: „Způsob, jakým Ruská federace eskaluje situaci na Ukrajině mi bohužel připomíná rok 1968 a narušení suverenity Československa. Postup Ruské federace jednoznačně odmítám a odsuzuji. Neshody v Evropě již neřešíme a nemůžeme řešit silou. Všichni včetně Ruska musí respektovat mezinárodní právo a závazky z něho plynoucí.“

SLEDUJEME ONLINE

22:34 Sobotka: Vývoj na Ukrajině by neměl ohrozit zásobování plynem

21:06 Putin v rozhovoru s Merkelovou hájil ruská opatření na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou hájil ruská opatření na Ukrajině jako kroky odpovídající dané situaci v zemi, kde od ultranacionalistů hrozí násilnosti. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml s tím, že Putin a Merkelová se dohodli na dalších bilaterálních a vícestranných konzultacích zaměřených na normalizaci situace na Ukrajině.

Ruští občané a ruskojazyční obyvatelé Ukrajiny podle Putina čelí neutuchající hrozbě nacionalistů, takže ruská opatření jsou adekvátní mimořádné situaci.

19:25 Britští ministři bojkotují paralympiádu v Soči

Britští členové vlády se kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině nezúčastní nadcházejících zimních paralympijských her v jihoruském Soči, které začínají příští pátek. Na Twitteru to uvedl britský premiér David Cameron. Jeho kancelář před tím uvedla, že premiér je dál velice znepokojen kvůli dění na Ukrajině. Chce využít veškeré možnosti, jak zklidnit velmi nebezpečnou situaci. Na nedělní večer chystá rozhovory s prezidentem USA Obamou, polským premiérem Tuskem a litevskou prezidentkou Grybauskaitovou.

18:51 Ukrajina má nového náčelníka námořnictva

Ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch odvolal velitele námořnictva Denyse Berezovského. Ten přísahal podle serveru BBC, který citoval agenturu Interfax, věrnost autonomní krymské vládě. Berezovskij má být podle agentur obviněn z velezrady.

Novým náčelníkem byl jmenován admirál Serhij Hajduk.

18:28 Velitel ukrajinského námořnictva „zběhl“ na ruskou stranu

Náčelník ukrajinského námořnictva Denys Berezovskyj podle serveru BBC přísahal věrnost lidu na Krymu. To naznačuje, že zběhl na stranu proruských úřadů. V Sevastopolu údajně šéf námořnictva řekl, že bude bránit lid Krymu.

Protesty proti ruské invazi v Oděse

18:22 Trhy se bojí: Krize na Ukrajině by mohla oslabit akcie a zdražit ropu

Současná krize na Ukrajině by podle analytiků mohla vést k poklesu na akciových trzích. Ceny ropy by v jejím důsledku naopak mohly zamířit vzhůru, což by podpořilo ruskou ekonomiku, píše server televize CNBC. Analytička Tina Fordhamová z banky Citigroup označila ukrajinskou krizi za „největší geopolitickou hrozbu za několik let“.

18:10 Desetitisíce lidí v Rusku podpořily vojenskou intervenci

V Moskvě, Petrohradu a dalších ruských městech se za účasti desítek tisíc lidí konaly manifestace na podporu ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině a ruského vojenského zásahu v této východoevropské zemi. V Moskvě se odehrál i protest proti ruské intervenci, při kterém policie zadržela asi 50 demonstrantů, napsala agentura Interfax.

Ruskou invazi na Krymu podpořili tisíce lidí v MoskvěAutor: CTK/AP
Demonstrace na podporu ruské invaze na Krym

17:55 V půl osmé se sejde bezpečnostní rada státu

Kvůli situaci na Ukrajině se večer na úřadu vlády sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu, tedy premiér s ministry financí, zahraničí, obrany a vnitra. „Zejména se budeme zabývat koordinací postojů ČR ke krizi na Ukrajině na půdě EU a NATO a také otázkou možných rizik pro energetickou bezpečnost země,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

17:35 Rodné město svrženého prezidenta Janukovyče chce referendum

V Doněcku, Janukovyčově domovském městě, vyhlásila místní vláda referendum o statusu regionu. Kyjev toto rozhodnutí označil za nelegální. Proruské oddíly domobrany, jak je podporovatelé úzkých vztahů s Moskvou nazývají, dnes znovu svolaly demonstraci. Zúčastnila se jí asi tisícovka lidí.

17:15 Rusové chtějí obsadit ukrajinské základny

List Ukrajinska pravda napsal, že se Rusové chystají obsadit ukrajinskou základnu v Sevastopolu a Fedosiji. Ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch údajně své kolegy z vlády informoval, že v noci přistálo na Krymu 11 ruských vrtulníků a sedm obřích transportních letadel Il-76. Ruské „speciální operaci“ na Krymu prý velí generál Alexandr Galkin.

„Ruští turisté přijíždějí na Ukrajinu,“ zpráva na Twitteru si neodpustila krutý žert

17:02 Ukrajině zbývá v Sevastopolu deset lodí

Agentura Reuters uvedla, že Ukrajina disponuje v Sevastopolu desítkou lodí. Do města údajně připlouvají další ruská plavidla.

16:00 Velvyslanec při OSN: Pokud bude ruská agrese gradovat, požádá Ukrajina o pomoc

Ukrajina je připravena bránit se ruskému útoku. V rozhovoru pro CNN to uvedl ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Serhijev. Jestliže ale Moskva své vojenské aktivity rozšíří, Kyjev podle něj požádá o vojenskou pomoc ostatní země světa. „Chceme dokázat, že jsme schopni se chránit sami, jak bylo rozhodnuto v parlamentu. Jsme připraveni se bránit,“ uvedl Serhijev. „Jestliže dojde ke zhoršení situace a ruské jednotky budou každou hodinou zvyšovat svůj počet, požádáme o vojenskou pomoc,“ dodal

15:25 Ukrajinci protestovali v Praze před ruskou ambasádou Před ruským velvyslanectvím v Praze odpoledne sešlo přes 100 lidí, aby protestovali proti hrozbě ruské vojenské intervence na Ukrajině. Na protestující dohlíželo několik desítek policistů, kteří hlídali oba vstupy do zastupitelského úřadu. Mezi protestujícími byli především Ukrajinci žijící v Česku.

15: 20 John Kerry varuje Rusko

Americký ministr zahraničí John Kerry varoval prezidenta Putina před sankcemi, které mohou následovat, pokud bude Rusko
pokračovat ve svých vojenských aktivitách na Krymu. V televizi CBS řekl, že se Rusko nemůže chovat jako v 19. století a s odkazem na fiktivní důvody, vpochodovat do cizí země. Kerry dále hovořil i o bojkotu schůzky G8 v reském Soči.

15:10 Ministr Zaorálek jednal s ruským velvyslancem

Ruský postup na Krymu ministr zahraničí Zaorálek považuje za porušování mezinárodního práva a za intervenci. Odpoledne se kvůli tomu sešel s ruským velvyslancem v ČR. Tomu tlumočil český názor na situaci na Krymu. „Teritorium, které je celistvé, které je mezinárodně právně platné, je pro nás něco, co by nemělo být možné takovým způsobem porušit někým silnějším, kdo má tanky,“ uvedl v České televize.

14:54 Papež: Modlete se za Ukrajinu a podpořte dialog Papež František během modlitby Anděl Páně vyzval strany konfliktu na Ukrajině, aby překonaly vzájemné nepochopení. Zároveň vybídl mezinárodní společenství, aby učinilo vše pro prosazení dialogu, informovala o tom agentura AFP.

14:30 Ministersvo vyzývá Čechy k návratu z Krymu

České ministerstvo zahraničí kvůli napjaté situaci na východě Ukrajiny a zejména na Krymu doporučuje občanům zrušit nebo odložit cesty do těchto regionů. Čechům, kteří tam pobývají, radí odjet. „Žádný Čech v nouzi se neobrátil ani na nás ani na konzuláty v Doněcku a Lvově,“ uvedla mluvčí českého velvyslanectví v Kyjevě Zdeňka Caisová. Češi se podle ní v případě potřeby mohou ozvat konzulovi na pohotovostní telefonní číslo. Počet českých občanů na Krymu se nedá odhadovat, nejspíš jich tam ale bude minimum vzhledem k tomu, že není turistická sezóna.

13:40 Kyjev ztratil kontrolu nad Krymem

Místopředseda krymské vlády Rustam Temirgalijev řekl, že oddíly krymské domobrany zablokovaly vzletové dráhy všech krymských letišť. Krymská vláda prý rovněž převzala kontrolu nad ukrajinskými policejními útvary v autonomii a úřadovnou ukrajinské prokuratury.

13: 15 Rusko ohrožuje mír v Evropě, varuje šéf NATO

Generální tajemník NATO Andres Fogh Rasmussen vyzval Rusko, aby uvolnilo napětí okolo Ukrajiny a ukončilo vojenské aktivity i své hrozby. V Bruselu zdůraznil, že ruský postup porušuje principy Charty OSN a je ohrožením míru a bezpečnosti v Evropě. „Svolal jsem radu kvůli ruské vojenské akci na Ukrajině a hrozbám prezidenta Vladimira Putina vůči tomuto suverénnímu státu,“ prohlásil Rasmussen před schůzkou, které se účastní velvyslanci aliančních zemí. Po ní budou zástupci NATO jednat s představiteli Ukrajiny. Naposledy se sešli ve čtvrtek.

12:50 Rada OSN pro lidská práva bude jednat o situaci na Krymu

Krize na Ukrajině má být tématem Rady OSN pro lidská práva, která se sejde v Ženevě. Uvádí to server Welt.de

12:40 Ukrajina uzavřela svůj vzdušný prostor pro necivilní letadla

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že vzdušný prostor nad Ukrajinou byl uzavřen pro veškerá necivilní letadla, uvedla agentura Reuters.

12:30 Ukrajinský premiér: Rusko nám vyhlásilo válku

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil Rusko z vyhlášení války. Země se podle něj nachází na pokraji katastrofy. Prezident Oleksandr Turčynov žádá svět o reálné kroky, které by Ukrajině pomohly.

12:20 Ministr zahraničí Zaorálek si zve ruského velvyslance

Ve dvě hodiny odpoledne se sejde český ministr zahraničí s ruským velvyslancem v Praze. Chce mu k situaci sdělit oficiální stanovisko České republiky. O stažení českého diplomata z Ruska ale zatím ministr neuvažuje. To není řešení, nemůžeme harašit zbraněmi,“ řekl Zaorálek v České televizi. Ministr zatím nemá informace, že by se čeští občané, kteří pobývají na Krymu, dostali do potíží. Již ráno ministerstvo vyzvalo, aby Češi na Krym nejezdili.

12:00 Situaci na Ukrajině bude řešit vedení bezpečnostní rady České republiky

Kvůli situaci na Ukrajině se v neděli večer na sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu, tedy premiér s ministry financí, zahraničí, obrany a vnitra. „Cílem jednání je posouzení aktuální bezpečnostní a zahraničněpolitické situace v souvislosti se stupňováním napětí na Ukrajině,“ uvedl premiér Sobotka

11:50 Francouzský ministr zahraničí chce odložit přípravu summitu G8

Laurent Fabius, francouzský ministr zahraničí, v reakci na ruské kroky vůči Ukrajině vyzval k odložení příprav summitu skupiny zemí G8, který je plánovaný na červen v ruském Soči. Pro rozhlasovou stanici Europe 1 rovněž odsoudil sobotní rozhodnutí Moskvy o nasazení ruských vojáků na Ukrajině. Spojené státy i Kanada již dříve informovaly, že pozastavily své zapojení do příprav summitového rokování v Soči.

11:30 Ruští pohraničníci: Je to humanitární katastrofa, Rusové utíkají

Ruská pohraniční stráž oznámila, že z Ukrajiny do Ruska odešlo během letošního ledna a února přibližně 675 tisíc Ukrajinců. Jde prý o známky „humanitární katastrofy“, citovala pohraničníky ruská státní tisková agentura ITAR-TASS. Ukrajinská vnitropolitická krize se v posledních dnech vyhrotila.

Krym, protestyAutor: CTK/AP
Na Krymu probíhají demonstrace na podporu připojení k Rusku. Vlají ruské vlajky a ukrajinské mizí

11:05 Ukrajina žádá o ochranu

Kyjev se obrátil na Radu bezpečnosti OSN i na Severoatlantickou alianci se žádostí o pomoc při ochraně ukrajinské územní celistvosti.

10:45 Ukrajina mobilizuje všechny vojenské zálohy Ukrajinský parlamet rozhodl o tom, že povolá veškeré zálohy. Ukrajinské bojové složky mají stále plnou pohotovost. Uvedl to server Ukrajinskaja pravda.

10:39 Do Simferopolu míří další ruské konvoje

Další ruské vojenské jednotky se přesouvají. Opřesunu stovek ruských vojáků ze Sevastopolu do krymské metropole Simferopolu informovala agentura AP. Místopředseda krymské vlády Rustam Temirgalijev řekl, že „oddíly krymské domobrany zablokovaly vzletové dráhy všech krymských letišť“. Krymská vláda prý rovněž převzala kontrolu nad ukrajinskými policejními útvary v autonomii a úřadovnou ukrajinské prokuratury. Na stranu obyvatel Krymu podle regionálního vicepremiéra přecházejí i útvary protivzdušné obrany ukrajinské armády, které jsou na poloostrově.

10:04 Ukrajina připravuje plán na řešení krize

Ukrajinský parlament vypracovává osmibodový plán, který by měl vést k urovnání krize v zemi. Jak uvedla americká televize CNN, Kyjev v plánu žádá dialog s Moskvou, Rusové by ale měli stáhnout své vojáky na Krymu zpět na základnu.

9:21 USA varují. Ruská intervence může ohrozit celosvětovou bezpečnost

Ruská vojenská intervence na Ukrajině může ohrozit evropskou i celosvětovou bezpečnost. Prohlásil to podle agentury Reuters americký ministr obrany Chuck Hagel v sobotním telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. Šéf americké diplomacie John Kerry varoval, že nasazení ruských vojáků na Ukrajině může mít vážné dopady na americko-ruské vztahy. Ruský parlament v sobotu schválil žádost prezidenta Vladimira Putina nasadit ruské vojenské síly na Ukrajině.

9: 05 Interfax: Rusové odzbrojili ukrajinské vojáky

Ruské síly odzbrojit podle ruské tiskové agentury Interfax, obsluhu radarové stanice na Krymu.

8:20 Kyjev přichází o kontrolu nad svými silami na Krymu Promoskevsky orientovaná krymská samospráva prý kontroluje prakticky všechny ukrajinské silové struktury, které se nacházejí na autonomním ukrajinském poloostrově Krym.

7:55 USA vyzvaly OSN k vyslání pozorovatelů na Krym

Spojené státy chtějí na ukrajinu vyslat mezinárodní pozorovatele Má se tím zamezit eskalaci krize v zemi.

0:31 Hagel: Ruská intervence může ohrozit světovou bezpečnost

Ruská vojenská intervence na Ukrajině může ohrozit evropskou i celosvětovou bezpečnost. Prohlásil to podle agentury Reuters americký ministr obrany Chuck Hagel v sobotním telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. „Ministr Hagel zdůraznil, že Rusko riskuje další nestabilitu v regionu, izolaci v mezinárodním společenství a stupňování napětí, které může ohrozit evropskou a mezinárodní bezpečnost,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Po Krymu se pohybují ozbrojenci v neoznačných uniformách, poznávací značky a znaky na některých z vozidel ale dokládají, že se jedná o ruské jednotkyAutor: ctk/ap
Po Krymu se pohybují ozbrojenci v neoznačných uniformách, poznávací značky a znaky na některých z vozidel ale dokládají, že se jedná o ruské jednotky

Včerejší události jsme

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video