Opatření proti Severní Koreji? Čína souhlasí s Radou bezpečnosti OSN, sankce chce doplnit dialogem | E15.cz

Opatření proti Severní Koreji? Čína souhlasí s Radou bezpečnosti OSN, sankce chce doplnit dialogem

ČTK

Čína souhlasí s tím, aby Rada bezpečnosti OSN přijala "nutná opatření" v reakci na nový jaderný test Severní Koreje. Uvedl to čínský ministr zahraničí Wang I. Podle Pekingu jsou ale sankce jen polovinou řešení a musejí být doplněny dialogem.

Spojené státy požadují, aby Rada bezpečnosti v odpovědi na šestý a zatím největší jadernou zkoušku KLDR uvalila na Severní Koreu ropné embargo. Americký návrh rezoluce OSN obsahuje také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž na Kim Čong-una uvaluje zákaz cestování a zapovídá najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

Čína patří společně s Francií, Ruskem, USA a Británií mezi stálé členy RB OSN, kteří mají v Radě bezpečnosti právo veta. Agentura Reuters ve středu napsala, že není jasné, zda má americký návrh sankcí podporu Pekingu.

Čína a USA reagují na zkoušku vodíkové pumy KLDR, Trump už si volal se Si Ťin-pchingem

"Čína souhlasí s tím, aby Rada bezpečnosti OSN reagovala a přijala nutná opatření," prohlásil na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang. "Sankce a nátlak" na režim severokorejského diktátora Kim Čong-una ale představují pouze "polovinu řešení", tou druhou je "dialog a jednání", dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!