Opozice a venezuelská vláda se snaží opět navázat dialog | E15.cz

Opozice a venezuelská vláda se snaží opět navázat dialog

ČTK

Venezuelská vláda a opozice se pokoušejí obnovit loni přerušené rozhovory, jejichž cílem je snížit napětí v zemi stižené těžkou politickou a ekonomickou krizí. Obě delegace jednají od středy v metropoli Dominikánské republiky.

Prezident ve středu řekl, že se na více než pět hodin setkal s představiteli venezuelské vlády i opozice. Neupřesnil ale, zda se s oběma stranami sešel najednou či odděleně. Dodal však, že schůzky budou dnes pokračovat a že vidí velkou ochotu k vyjednávání.

Loni zkrachoval předchozí dialog zprostředkovaný Vatikánem, neboť opozice vinila vládu, že se snaží jen získat čas a neplní sliby, které údajně během rozhovorů učinila.

 Komisař OSN podezírá Venezuelu ze zločinů proti lidskosti

Ve venezuelských městech se v posledních měsících opakovaně konaly masové protivládní demonstrace, při kterých bylo zabito přes 120 lidí.

Pravomoci parlamentu ovládaného opozicí si nedávno přivlastnilo kontroverzní Ústavodárné shromáždění, které je nakloněné autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi. Tento sbor, jenž vznikl po sporných volbách, neuznává řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie.

Nejen KLDR - i Venezuela začala celostátní vojenské cvičení kvůli výrokům Trumpa

Venezuela je již čtvrtým rokem v recesi, zemi trápí hyperinflace, nedostatek potravin a léků a rostoucí kriminalita.

Americký prezident Donald Trump na konci srpna uvalil na Venezuelu hospodářské sankce, jejichž cílem je mimo jiné znemožnit zemi přístup na finanční trhy v USA. Postihy jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele" a omezují například možnost kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády či obchodovat se státní ropnou společností PDVSA. Několik odborníků se shodlo, že sankce mohou vést k bankrotu Venezuely.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!