Ostrov Bornholm poblíž plynovodů Nord Stream se ocitl bez proudu | e15.cz

Ostrov Bornholm poblíž plynovodů Nord Stream postihl blackout

V přístavu Rønne na ostrově Bornholm kotví dánské válečné lodě
V přístavu Rønne na ostrově Bornholm kotví dánské válečné lodě
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Dánský ostrov Bornholm postihl úplný výpadek proudu. Ostrov se nachází v Baltském moři nedaleko míst, kde výbuchy poškodily potrubí plynovodů Nord Stream 1 a 2. Blackout způsobil výpadek švédské trafostanice, která dodává elektřinu podmořským kabelem, uvedla později společnost E.ON.

Nic nenasvědčuje tomu, že by výpadek na ostrově Bornholm způsobilo poškození samotného kabelu, uvedl mluvčí švédské pobočky německé energetické firmy. Úřady předtím zprovoznily místní elektrárnu, která vyrábí elektřinu pro ostrov.

Vyšetřování škod v místech úniku plynu na plynovodech Nord Stream 1 a 2 posílilo podezření ze sabotáže, uvedla minulý týden švédská tajná policie. Čtyři úniky z plynovodů ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně vedle Švédů vyšetřují i Dáni.

Evropské státy už dříve uvedly, že mají podezření, že plynovody byly poškozeny záměrně. Rusko, jehož polostátní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Washington jakékoliv zapojení do incidentu odmítl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video