Palestinci nevěří ve změnu k lepšímu. Jsme občané druhé kategorie, stěžují si

Palestinci, ilustrační foto

Palestinci, ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Palestinci, ilustrační foto
Palestinci, ilustrační foto
3
Fotogalerie

Úterní izraelské volby ovlivní nejen osudy Palestinců žijících pod přímou správou Izraele, ale budou mít velký dopad i na miliony lidí v oblastech palestinské autonomie. Mnozí z nich se domnívají, že se pro ně nic nezmění, ať už vyhraje kdokoli.

Premiér Benjamin Netanjahu o víkendu slíbil, že pokud se stane premiérem, rozšíří izraelskou svrchovanost na Západním břehu Jordánu. Ani jeho rival Benny Ganc v kampani nepodpořil myšlenku palestinského státu. Uvedl, že řešení konfliktu potřebuje změny vedení na obou stranách.

„Nebudu dělit Jeruzalém, nebudu evakuovat žádnou osadu a zajistím, abychom získali kontrolu nad územím západně od Jordánu,“ řekl premiér v sobotu. Osady na palestinském území jsou přitom dlouhodobě kontroverzním tématem, kvůli kterému bývá Izrael kritizován i na Západě.

Netanjahu se citlivými výroky těsně před volbami zjevně snaží přilákat ke své straně Likud voliče z řad židovských osadníků žijících na Západním břehu Jordánu, kteří se mohou hlasování rovněž účastnit.

Žádný významný rozdíl mezi favority

Ganc sice premiérův výrok označil za neseriózní, jeho názory na osady a palestinskou záležitost ale nejsou příliš jasné. „Jeruzalém zůstane navždy jednotný jako naše hlavní město. Ale nechceme Palestincům vládnout,“ uvedl kupříkladu na začátku měsíce.

Někteří Palestinci připouštějí, že zpočátku v Gancovi viděli určitou naději, nyní však mají dojem, že vůči nim plánuje podobnou politiku jako Netanjahu. „Nevidíme zásadní rozdíly mezi pravicí a středem,“ uvedl podle AFP představitel Organizace pro osvobození Palestiny Saleh Rafat.

Mezi Palestinci navíc panují obavy, že mínění izraelské veřejnosti a tím pádem i volby může ovlivnit současné zvýšené napětí v Gaze a nejistota ohledně toho, nakolik má Hamas pásmo pod kontrolou.

Řada Arabů zůstane doma

Palestinci a další Arabové žijící pod izraelskou správou si zase stěžují na to, že jsou považováni za občany druhé kategorie. Tvrdí, že je stát zanedbává a mají například horší přístup ke službám. Loni v létě je pobouřil zákon, který právo na sebeurčení přisoudil pouze Židům. Netanjahu ho nedávno připomněl, když na sociální síti uvedl, že „Izrael není státem všech svých občanů“.

Arabští voliči tvoří necelou pětinu celkového izraelského elektorátu. Zejména někteří mladí Arabové jsou však nespokojení i s působením arabských politických stran a vyzývají k bojkotu voleb.

Známý palestinský raper Tamer Nafar je však přesvědčuje, ať jdou hlasovat a pomohou tak dostat Netanjahua do vězení. Experti přesto očekávají, že řada Arabů zůstane doma. Průzkum univerzity v Tel-Avivu předpovídá poloviční účast arabského etnika, v minulých volbách dosáhla téměř dvou třetin.