Pegida si založila politickou stranu, chce spolupracovat s AfD | E15.cz

Pegida si založila politickou stranu, chce spolupracovat s AfD

zakladatel hnutí Pegida Lutz Bachmann
zakladatel hnutí Pegida Lutz Bachmann
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německé protiimigrační hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) vytvořilo vlastní politickou stranu, s níž chce kandidovat ve volbách. Na demonstraci v Drážďanech to podle agentury DPA oznámil předák Pegidy Lutz Bachmann. Nové uskupení podle něj chce spolupracovat s Alternativou pro Německo (AfD), která se také vymezuje proti přistěhovalcům.

Zakládací smlouva Svobodné lidové strany pro přímou demokracii (FDDV), jak se nové uskupení jmenuje, byla podle Bachmanna podepsána už v polovině června. Podrobnosti o obsahu stanov založené strany ani o aktuálním počtu jejích členů předák Pegidy neupřesnil, hodlá je oznámit „v nadcházejících dnech“.

FDDV podle Bachmanna nebude chtít soupeřit o voliče s AfD, která sice vznikla jako strana kritizující společnou evropskou měnu, v posledním roce se ale podobně jako Pegida začala profilovat zejména na odporu k přijímání přistěhovalců. „Budeme AfD podporovat při příštích volbách do Spolkového sněmu a jen ve velmi málo okrscích postavíme vlastního kandidáta,“ řekl Bachmann.

Předák Pegidy také uvedl, že sám nemá v FDDV žádnou funkci. Nová strana a Pegida podle něj jsou od sebe personálně striktně odděleny.

Hnutí Pegida vzniklo na podzim 2014 a v Drážďanech pořádá pravidelně demonstrace proti údajnému posilování vlivu islámu v Německu. Po vypuknutí uprchlické krize hnutí začalo tvrdě vystupovat i proti přijímání běženců. Vrcholu obliby dosáhla Pegida loni v lednu, kdy se na její demonstraci v Drážďanech shromáždilo zhruba 20 tisíc lidí a odnože hnutí vznikaly i v dalších německých městech. Od té doby se ale počty demonstrantů výrazně snížily a kromě Drážďan a Lipska hnutí téměř vymizelo.

Demonstrace Pegidy v minulosti přinesly několik kontroverzních okamžiků; příznivci hnutí například přinesli na jednu z akcí šibenice s nápisy, že jsou na nich rezervována místa pro kancléřku Angelu Merkelovou a vicekancléře Sigmara Gabriela. Předák Pegidy Bachmann také vyvolal pobouření, když se na facebooku objevila fotografie, na níž měl malý knírek pod nosem a byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Kvůli tomuto incidentu musel Bachmann nakrátko vedení Pegidy opustit, po měsíci se do něj ale vrátil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video