Plán odchodu Řecka z eurozóny neexistuje, tvrdí francouzský ministr financí | E15.cz

Plán odchodu Řecka z eurozóny neexistuje, tvrdí francouzský ministr financí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Steve Swayne via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle francouzského ministra financí Michela Sapina „neexistuje scénář, podle kterého by Řecko vystoupilo z eurozóny". Včera přitom šéfka MMF uvedla, že tuto možnost nevylučuje. Jednání s věřiteli si prý vyžádá ještě mnoho práce. Podle řecké vlády přitom jednání o finanční pomoci zadlužené země vstoupilo do závěrečné fáze.

Očekávání krotí ale i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Schäuble uvedl, že nesdílí optimismus řecké vlády ohledně brzkého dosažení dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. „Pozitivní zprávy z Atén se ještě plně neodrážejí ve stavu rozhovorů řecké vlády s věřiteli,“ podotkl ministr.

V podobném duchu již včera hovořila šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. V rozhovoru s německou televizí ARD uvedla, že uzavření dohody mezi Řeckem a věřiteli si vyžádá ještě mnoho práce. „Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ prohlásila. Nevyloučila ani, že by se země mohla vzdát členství v eurozóně.

Podívejte se na videodebatu týdeníku Euro:

„Odchod Řecka (z eurozóny) je jednou z možností,“ uvedla. Dodala, že to sice „nebude procházka parkem“, „pravděpodobně“ to ale nebude znamenat konec eura. Šéf francouzské kasy Sapin ovšem přiznal, že takový plán vypracován není.

Řecký premiér Alexis Tsipras ale již ve středu řekl, že rozhovory s věřiteli jsou v závěrečné fázi. Podle mluvčího řecké vlády je cílem dosáhnout dohody do neděle. Po tomto prohlášení se nicméně začaly objevovat informace opačného vyznění.

Hlavní řecký vyjednávač médiím sdělil, že k dosažení dohody je zapotřebí zásahu na nejvyšší politické úrovni, protože vyjednávací týmy na technické úrovni v takzvané bruselské skupině to zcela nedokážou nikdy.

Řecký ministr financí Janis Varufakis také upozornil, že lhůta pro nalezení dohody mezi Řeckem a věřiteli vyprší až 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro Řecko.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.